reklamı kapat

DeFi Yatırımcıları Endişeli: DeFi Token’larında Serbest Düşüş!

Birçok DeFi token’ı %15 ile %50 arasında değer kaybetti.
09:46
22 Eylül 2020

Ağustos ayı DeFi token’ları için oldukça iyi geçit ve hatta bahsi geçen token’lar Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi büyük kripto para birimlerini dahi geride bıraktı. Ancak son grafikler pek de iç açıcı görünmüyor. Çünkü DeFi token’larının %50’ye varan geri çekilmeler yaşadığı görülüyor.

DeFi Token’larında Büyük Düşüş

Şu anda en çok dikkat çeken iki kripto para, %46 düşüşü ile yearn.finance (YFI) ve %48 düşüşü ile Uniswap (UNI). Analistlere göre bu düzeltmelerin arkasında üç ana neden bulunuyor: Ethereum’daki düşüş, BTC’nin son rallisi öncesinde elde edilen kazanç ve güçlü satış baskısı.

Grafiklere göre, DeFi token’larının büyük bir bölümü 24 saat içinde %15 ile %25 arasında düşüş performansı sergiledi. Chainlink (LINK) gibi kesin bir şekilde DeFi token’ı olarak kabul edilmeyen kripto para birimleri bile %15 düşüş yaşadı.

Bunun yanı sıra DeFi token’larının düşüşü, ETH’daki negatif yönlü fiyat hareketi ile aynı zamana denk gelmiş olsa da analistler zaten büyük fiyat artışlarının ardından bir düzeltme beklediklerini her fırsatta dile getiriyordu. Ancak düzeltmenin boyutu yatırımcıları şaşırtmış gibi görünüyor.

Öte yandan örnek olarak yearn.finance, üç aydan kısa bir süre içinde DeFi pazarında hakim bir oyuncu haline geldi. Bu süreçte Binance’de YFI‘nin fiyatı %1.200 artarak 43.966 dolara ulaştı. Uniswap’in yerel yönetişim token’ı UNI de önemli ölçüde daha kısa bir dönemde benzer şekilde büyük bir artış gördü.

Düşüşün Sebepleri

Tarihsel olarak DeFi token’ları da dahil olmak üzere Ethereum’un altcoin piyasasında bir lider statüsünün bulunduğu kabul ediliyor. Geride bıraktığımız 20 günde ETH’un yaklaşık olarak %28 gibi bir düşüş sergilemiş olması hem altcoin’leri hem de DeFi token’larını etkilemiş gibi görünüyor. Dolayısıyla tüm altcoin’ler gibi DeFi token’larında da geri çekilmeler oldu.

Ayrıca analistlere göre satış baskısı ve Bitcoin’in elde ettiği kar da DeFi token’larının düşüş performansını etkiledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.