“Cüzdanlarda Nisan’dan Beri Mevduat Yoktu”

Son zamanların en tartışmalı borsası olan QuadrigaCX hakkında yeni gelişmeler var…
13:00
2 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uluslararası denetim ve danışmanlık hizmetleri firması Ernst & Young (EY) 1 Mart’ta Kanadalı kripto para borsası QuadrigaCX’in alacaklı koruma işlemlerinin “Üçüncü Gözetim Raporunu” yayımladı.

Nisan’dan Bu Yana

Denetim firması yayımladığı raporda, platformda en çok kullanılan kripto para birimi Bitcoin’in depolanması için altı ayrı kripto para cüzdanı olduğunu belirtiyor. Ayrıca raporda yanlışlıkla gerçekleştirilen 500.000 dolarlık Bitcoin işlemi dışında Nisan 2018’den bu yana cüzdanlarda hiç mevduat olmadığı da açıklanıyor ve şu ifadelere yer veriliyor:

Araştırma için başvuranlar, Nisan 2018’den bugüne kadar neden Bitcoin soğuk cüzdanlarının işlemler için kullanılmadığını belirleyemedi. Ancak Gözetim ve Yönetim daha fazla bilgi edinmek için Quadriga veri tabanını incelemeye devam edecek.

Borsa, kurucusu Gerald Cotten’ın ölümünün ardından soğul cüzdanlara erişememesi ve dolayısıyla kullanıcılara borçlanması üzerine şubat ayı başlarında alacaklı koruma programına başvurdu. O günden beri borsa, Ernst & Young ve araştırmacılar fonların nereye gittiğini bulmaya ve fonlara ulaşmaya çalışıyor.

Süreç Dışı Hesaplar

Öte yandan Cointelegraph’ın haberine göre dün yayımlanan raporda EY’nin araştırma sırasında “Quadriga tarafından normal süreç dışında” oluşturulmuş olabilecek 14 kullanıcı hesabı bulduğunu da belirtiyor. Bu hesapların “çeşitli takma adlar kullanılarak” oluşturulduğu da rapordaki bilgiler arasında yer alıyor:

Bu hesaplar, herhangi bir müşteriyle bağlantısı olmadan borsa içinde yaratıldı ve Quadriga platformunda işlem gerçekleştirmek için kullanıldı. EY, bu hesaplardan bazılarına yapılan ödemelerin yapay olarak yaratılmış olabileceği ve daha sonra platformda işlem yapmak için kullanılmış olabilecekleri konusunda bilgilendirildi.

Ayrıca EY, Amazon Web Services tarafından bulutta depolanan bilgiler sayesinde işlem ve hesap bakiyesi verilerini güvence altına almaya çalışıyor. Ancak hesap Cotten’ın kendi adına olduğu için buluttaki hesaba erişmekte sorunlar yaşadıklarını dile getiriyorlar.

Bunların yanında bu hafta başlarında kripto para borsası Kraken, QuadrigaCX’in kayıp fonlarının bulunmasına yardımcı olacaklara 100.000 dolara kadar ödül vereceklerini açıklamıştı. Ödülün geleneksel para birimi ya da kripto para olarak verilebileceği de yapılan açıklamalara eklenmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar