f Cüzdanında Tether (USDT) Tutanların Aklında Tek Bir Soru: USDT Yerini ve Gücünü Kaybedecek Mi? › COINTURK

Cüzdanında Tether (USDT) Tutanların Aklında Tek Bir Soru: USDT Yerini ve Gücünü Kaybedecek Mi?

Özet

  • Tether (USDT) depegging nedeniyle olumsuz etkilendi.

  • USDT, depegging olayına rağmen piyasadaki değerini korudu.

  • USDT piyasadaki en büyük stablecoin olarak pozisyonunu sürdürdü.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
19:00
12 Ağustos 2023

Tether (USDT), geçtiğimiz hafta boyunca FUD’un birincil kaynağı olarak hareket eden depegging olayıyla önemli olumsuz yorumlara maruz kaldı. Messari’ye göre, geçtiğimiz Kasım ayında FTX borsasının çöküşünden bu yana ideal 1 $ değerinin altına en büyük düşüşe tanık olduğu için hafta popüler stabilcoin için kötü bir notla başladı.  Ancak, fırtına yavaş yavaş dinmiş ve USDT hafta sona erdiğinde dolar değerine geri dönmüştür. Yazı yazıldığı sırada USDT, CoinMarketCap’e göre 0,9 sentten mevcuttu.

USDT Zarar Görecek Mi?

Depeg nedeniyle USDT, itfalarda önemli bir artışa tanık oldu. Bir banka veya tasarruf hesabındaki mevduatlar gibi, çoğu stablecoin de USD gibi zincir dışı muadilleriyle 1:1 oranında anında değiştirilebilir. Bu, piyasadaki fiyatlarından bağımsız hareket eder.

İtfalar, token’ların dolaşımdan kaldırılmasını içerdiğinden stablecoin’lerin piyasa değerini önemli ölçüde etkiler. Daha önceki depeglerin aksine, USDT’nin piyasa değerinde önemli bir düşüş yaşanmaması dikkat çekiciydi.

7 günlük bazda (WTD) bazda USDT’nin piyasa değeri 83,8 milyar dolardan 83,4 milyar dolara düşerek 0,004’lük önemsiz bir düşüş gösterdi. Bunu FTX fiyaskosuyla ilgili olaylarla karşılaştırdığımızda USDT’nin piyasa değerinin yaklaşık %5,7 oranında düştüğünü görüyoruz. Dolayısıyla, tüm bu olaydan çıkarılabilecek en önemli sonuç, dünyanın en büyük stablecoin’inin piyasa aksaklıklarına karşı çok daha dirençli hale gelmiş olmasıdır.

USDT Rakiplerinden Önde

Stablecoin ortamına bakıldığında USDT’nin sağlam temelleri daha da güçlendi. USDT, 2023’te çarpıcı bir şekilde yükselerek ortamdaki diğer varlıklarla arasındaki mesafeyi genişletti. Piyasa değeri, yılbaşından bugüne (YTD) bazında %26 artarak bu yazının yazıldığı sırada %66’lık bir piyasa hakimiyeti sağladı. Aksine, USD Coin (USDC), DAI ve Binance USD (BUSD) gibi diğer oyuncular, 2023’ün başından bu yana milyarlarca piyasa değerini kaybederek oyundaki faktörlere yenik düştü.

Değer kaybetme olayı aynı zamanda USDT’nin rezervlerine olan güvenin de azalmasına yol açtı. Yatırımcılar uzun zamandır USDT’yi destekleyen varlıklara ve büyük bir piyasa şoku durumunda itfaların yerine getirilip getirilmeyeceğine şüpheyle yaklaşıyordu.

Ancak, yaratıcı şirket Tether’in talepleri fazla rahatsızlık duymadan işleme koyması, olumsuz duyguların ortadan kalkmasına yardımcı oldu. Tether’e göre, 86,7 milyar dolar değerindeki varlıklar USDT’yi destekliyordu, bu da stablecoin’in piyasa değerinden daha fazlaydı.

DAI’nin Piyasadaki Faktörü

Curve’ün 3Pool’u, USDT rezervlerinin toplam arzın yaklaşık %60’ını oluşturmasıyla, yazım sırasında dengesiz kalmaya devam etti. Curve’ün 3Pool’u USD Coin (USDC), DAI ve USDT’den oluşan bir stablecoin likidite havuzu olarak hizmet verir ve herhangi bir zamanda her üçünün de kabaca eşit bakiyelerini (%33,33) tutması beklenir. Bu havuz, stablecoin’lere ilişkin yatırımcı duyarlılığı için bir gösterge olarak kabul edilmekte. Bu asimetriyi besleyen faktörlerden biri, DAI stablecoin’ine olan talepteki artış olabilir.

Aslında, Curve’ün 3Pool’undaki DAI arzı %20’nin altına düşmüştü. DAI ihraççısı MakerDAO (MKR) kısa süre önce DAI tasarruf oranını (DSR) %8’e yükseltti. DAI varlıklarından daha yüksek ödüller kazanma cazibesi, yatırımcıların USDT’lerini DAI lehine kullanmamalarına neden oldu.

DSR, MakerDao’nun DAI arz ve talebini kontrol etmek için kullandığı en güçlü para politikası kaldıraçlarından biri olarak işlev görüyor. Daha önce de vurgulandığı üzere DAI, Mart ayında USDC’nin değer kaybetme fiyaskosundan bu yana arzında büyük bir darbe aldı. O zamandan beri Maker, yatırımcıları DAI’ye geri çekmek için tasarruf oranını sürekli olarak artırdı.

Huobi’nin Gizemli Hareketi

USDT satışları etrafında bir dalgalanma yaratan daha tartışmalı bir olay, kripto para borsası Huobi (HUOBI) ile bağlantılıydı. CryptoQuant’a göre, Seyşeller merkezli platformdaki USDT rezervleri Ağustos ayının başından bu yana yaklaşık %65 oranında azaldı ve iflas endişelerine yol açtı.

Zincir içi analist ve Tron‘un kurucusu Justin Sun’ı sert bir şekilde eleştiren Adam Cochran, Sun’ı DeFi pozisyonlarını desteklemek için kullanıcıların Huobi’ye yatırdığı USDT fonlarını sömürmekle suçladı. Genel olarak, geçen hafta USDT için çalkantılı geçti. Bununla birlikte, piyasadaki en büyük stablecoin tarafından gösterilen artçı esneklik, birçok katılımcının rahat bir nefes almasına neden oldu.

Bu yazı itibariyle Tether, ticareti yapılabilen en büyük kripto varlığı olarak baskın konumunu korudu. CoinMarketCap’e göre, son 24 saat içinde 15 milyar dolardan fazla değerde işlem gerçekleştirildi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI