X


Çok Beklenen Bitcoin ETF’leri Ne Zaman Kabul Edilecek?

SEC tarafından geçtiğimiz günlerde bir kez daha ertelenen Bitcoin ETF başvurusu hakkında hangi kararın çıkacağı merak konusu. Kararın şubat ayından önce çıkmasına sıcak bakılmıyor.
10:00
26 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşik Devletler Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) şimdiye dek birçok defa Bitcoin ETF açıklaması yaptı. Henüz hiçbir ETF başvurusunu onaylamayan SEC bazı başvuruları reddederken bazıları hakkında vereceği kararı ise imkanları doğrultusunda erteliyor. Kullanıcılarsa SEC’ten gelecek yeni ETF açıklamalarını yakından takip ediyor.

New York merkezli firmalar VanEck ve SolidX tarafından komisyona yapılan Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu geçtiğimiz günlerde bir kez daha ertelenmişti. Piyasadaki çoğu uzmana göre yeniden ertelenen bu başvurular diğerlerine oranla daha fazla kabul edilme şansına sahip. Mevcut şartları göz önüne alan uzmanlara göre BTC ETF’leri 2019 yılından önce kabul edilmeyecek.

Bitcoin’e dayalı borsa yatırım fonları SEC gibi önemli bir finansal düzenleyiciden onay alırsa piyasa için bambaşka günler başlayabilir. Böylesi bir karar önce Bitcoin’in ardından tüm kripto para ekosisteminin geniş kullanıcı kitlelerine ulaşabilmesinin önünü açabilir. ETF doğrudan bir varlığın fiyatıyla ilişkilendirilmiş bir tür yatırım aracı olarak ifade edilebilir. Çeşitli borsa platformlarında listelenen ETF’ler hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların karşısına çıkıyor. Kısaca Bitcoin ETF’leri kabul edilirse BTC Wall Street’te daha fazla benimsenecek.

Yatırım firması VanEck ile finansal hizmet şirketi SolidX daha önce SEC’e ayrı ayrı Bitcoin ETF başvurusu yapmış ve reddedilmişti. Şimdiyse ortak bir başvuru söz konusu ve bu başvuru bir hayli iddialı, üstelik umut verici. Reddedilen başvurulardan birçok özellik itibariyle ayrılan bu başvuru hakkında verilecek kararın şubat ayından önce çıkması beklenmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar