X


Korkutan Sistem Açığının Ardından Bitcoin Kodu İnceleme Altına Altında

Bitcoin geliştiricileri geçtiğimiz günlerde ağ üzerinde çok önemli bir sistem açığı keşfetmiş ve süreci başarılı bir şekilde yöneterek sorunu gidermişti. Bu sorun şu sıralar yakın inceleme altında.
09:00
26 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ağının geliştiricileri tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan bir haber piyasadaki kullanıcılar arasında adeta bir “şok” etkisi yaratmıştı. Geliştiriciler Bitcoin ağında şimdiye dek rastlanan en ciddi sistem açıklarından birinin daha tespit edildiğini ancak sorunun hiçbir olumsuz duruma mahal vermeden çözüldüğünü bildirmişti. Sistem açığı sorunsuz giderilse de konu hakkında çıkan tartışmalar alevleniyor.

Kripto para topluluğu Bitcoin kodunda yaklaşık iki yıldır gizli bir şekilde bulunan bir sistem açığı hakkında konuşuyor. CoinTürk olarak siz değerli okurlarımızla paylaştığımız bu açık Bitcoin’in en önemli kurallarından birisinin ihlal edilmesine yol açacak derecede önemli. Bilindiği üzere BTC sayısı toplamda 21 milyon adetle sınırlandırıldı. Eğer geliştiriciler süreci iyi yönetemeseydi ve kötü niyetli kişiler bu açıktan faydalansaydı 21 milyon barajı aşılabilirdi.

Geliştiriciler bu sistem açığına benzer bir sorunun Bitcoin koduna yeniden yerleşip yerleşmeyeceği üzerine hararetli tartışmalar yürütüyor. Haberlerin ardından kripto paraların güvenlik hususunun yeniden tartışma konusu haline geldiği de söylenebilir. Uzmanlar bu tüm bu tartışmaların üzerine söz konusu açığı sıkı bir inceleme altına aldı.

Peki bu sistem açığının ilk olarak Bitcoin’in işleyişi ve gelişimi için çalışan kullanıcılar değil de kötü niyetli kişiler fark etseydi neler olurdu? Ya da Bitcoin kodunda benzer hatalar yer alıyor mu? Bu sorular birçok kullanıcının yanıt aradığı onlarca sorudan yalnızca bazıları. Gücünü dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıdaki katılımcıdan alan Bitcoin Core teknoloji tarihinin en yoğun “kod inceleme günlerini” geçiriyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar