X


Bitcoin Ağında Karşılaşılan Son Sorun Geliştiricileri Alarma Geçirdi

Bitcoin geliştiricileri ağda oldukça önemli bir sorunla karşılaştı.
19:00
22 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin geliştiricileri ağdaki sorunların tespiti ve ağın işleyişine katkıda bulunmak için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu hafta Bitcoin ağına ilişkin tespit edilen başlıca sorunlar arasında zannedilenden çok daha önemli bir sorun yer aldı.

Aslına bakılırsa bu sorun daha önceden Bitcoin dünyasında geniş bir yankı uyandırmıştı. Bitcoin geliştiricileri bu sistem açığının ağın bir kısmını kapatmak için kullanılabileceğini iddia etmişti.

Bu iddia kendi başına bile yeterince kötü görünüyor ancak Bitcoin Core geliştiricilerinin söz konusu soruna yönelik bir kısmı gizledikleri ortaya çıktı. “Yaygın Sistem Açıkları ve Etkileri” ismiyle yayımlanan resmi bir rapora göre bir saldırganın habere konu olan sistem açığından faydalanarak yeni bir Bitcoin oluşturması mümkün. Üstelik bu iddia Bitcoin’in 21 milyon coin’lik sınırlamasının da ihlal edildiği anlamına geliyor. Başka bir deyişle saldırganlar sistem açığından faydalanarak mevcut Bitcoin’leri değersiz hale getirebilir ve Bitcoin arzını şişirebilir.

Bitcoin ağının kurallarında böylesi bir durumun gerçekleşmesi en kötü ihtimalle kullanıcıların artık kripto paralara güven duymamasıyla sonuçlanabilir. Sistem açığının kötü sonuçlar doğurabileceği endişesiyle hareket eden geliştiriciler bu durumu gizleme kararı almıştı. Böylece sorunun giderilmesi için zaman kazanmış olundu. Bu süre zarfında madencilerin ve kullanıcıların yazılımlarını düzeltilmiş versiyona yükseltmeleri sağlanacaktı.

Görünüşe bakılırsa geliştiricilerin planı işe yaradı. Bitcoin’in madencilik hash oranlarının yarısından fazlası düzeltilmiş yazılım versiyonuna yükseltildi. Bu da artık söz konusu sistem açığının kullanılamayacağı anlamına geliyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar