X


SEC, CBOE’nin ETF Başvurusu İçin Karar Sürecini Başlattı: Piyasalar Yükselişe Geçti

SEC, VanEck/SolidX'in ETF başvurusu için karar sürecini başlattığını duyurdu.
13:15
21 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) kararını bir kez daha erteledi.

Geçtiğimiz aylarda SEC’in Bitcoin ETF’lerine yönelik kararının ne olacağı konusu kripto para piyasasını derinden etkilemiş ve geniş çaplı fiyat dalgalanmalarına neden olmuştu. SEC’e şimdiye kadar onlarca ETF başvurusu yapıldı, ancak Winklevoss kardeşlerin ve CBOE’nin başvurusu yatırımcılar tarafından hep bir adım önde görüldü. SEC ise yatırımcılarla aynı fikirde değilmiş gibi görünüyor.

Ağustos ayında Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunun yaratmış olduğu satın alma beklentisiyle kripto para piyasası yükselişe geçmiş, Bitcoin iki aylık bir aranın ardından 8 bin dolar bandının üzerinde işlem görmüştü. Fakat SEC, Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunu reddetti. Aynı günlerde Proshares’in de ETF başvurusu reddedildi. Buna rağmen yatırımcılar CBOE’nin VanEck/SolidX üzerinden yaptığı ETF başvurusunun onaylanacağını düşünüyordu. Kararın 30 Eylül’de açıklanması bekleniyordu, fakat SEC kararını 20 Eylül’de bir kez daha erteledi.

20 Eylül’de SEC’in internet sitesinde yayımlanan raporda federal menkul kıymetler yasaları uyarınca VanEck/SolidX’in ETF başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağına ilişkin değerlendirme sürecinin başladığı belirtildi. Ancak SEC tarafından herhangi bir tarih belirtilmedi.

Bu açıklama aslında kripto para topluluğu için bir sürpriz oldu. Çünkü SEC, CBOE’nin haziran ayında yapmış olduğu ETF başvurusunu ağustos ayında 30 Eylül’e ertelediğini açıklamıştı. Kanada merkezli yatırım platformu Canaccord dahil olmak üzere birçok analiz şirketi SEC’in ETF kararını 2019 yılının Mart ayına kadar geciktireceğini düşünüyor.

VanEck/SolidX, Bitcoin’leri vadeli işlemlerden farklı olarak fiziki formda tutmayı hedefliyordu. Hatta VanEck/SolidX fonundaki Bitcoin’ler çeşitli sigorta şirketleri tarafından kaybolma ve çalınma riskine karşı korunacaktı. SEC, VanEck/SolidX başvurusuna yönelik halihazırda 1.400’ün üzerinde yorum aldı. Ancak 20 Eylül’de yaptığı açıklamada halktan daha fazla yorum beklediklerini kaydetti.

SEC’in kararının açıklandığı gece saatlerinde kripto para piyasası yükselişe geçti. SEC’ten çıkan karar şu an için olumlu olmasa da olumsuz da sayılmaz. Bu nedenle piyasada yeniden bir satın alım beklentisi oluşabilir ve kripto para piyasası yeniden yatırımcıların özlediği günlerine geri dönebilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar