reklamı kapat

Coinspace Nedir? Yatırım Yapılır Mı?

17:10
16 Şubat 2017
CoinTürk Google News Bültenine Abone Ol
TAKİP ET
Coinspace nedir? Coinspace ve Bitcoin arasındaki bağlantı ya da farklılıklar nelerdir? CoinSpace ile para kazanılır mı? Coinspace Ponzi mi? Coinspace’e yatırım yapmalı mıyım?

CoinTürk ailesi adına bir bilgilendirme ile bu yazıya başlamak istiyorum. Ekibimizde, Bitcoin’den 2010 yılından bu yana haberdar olan ve takip eden arkadaşlarımız var. Bitcoin ile en geç tanışan arkadaşım 2013 ortalarında Bitcoin ve Blockchain ile tanıştı. CoinTürk, Mart 2014 ten bu yana yayın yapıyor ve 1 ay sonra 3. Yılımızı dolduruyor olacağız.  Bunları neden mi yazıyorum? Bu yazıya arama motorlarından gelerek bu yazıyı okuyacak, bizleri ve eko sistemi bilmeyen okuyucuları girişte bilgilendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Tanıyan bilenler lütfen bu ne şimdi demesinler…

Biz CoinTürk ekibi olarak 3 yıldır binlerce e-mail, şikayet, yatırım tüyosu talebi, Blockchain nedir? Bitcoin nedir? O nedir? Bu nedir? sorusu, şu site ponzi mi? Bu siteye yatırım yapılır mı? Bir inceler misiniz?… kısacası, saymakla bitmeyecek kadar çok soru ve görüş aldık Türkiye’deki okuyucularımızdan. Hepsi bizim için çok değerli olduğu için elimizden geldiğince geri dönüş yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızdan her gün onlarca soruya cevap vermeye çalışıyoruz.

Blockchain’e yönelik bunca teknolojik yenilik yaşanırken ve yetişemediğimiz onlarca yeni konu varken bize en çok eleştiri getirilen konu şu oldu;

Neden Coinspace hakkında inceleme yazısı yazmıyorsunuz? Coinspace’e yatırım yapmayı düşünüyoruz, bizi bu konuda neden aydınlatmıyorsunuz?

Çünkü, her ne kadar Coinspace Türkiye ile ilgili bir iş olmasa da, bu işle ilgili Türkiye’de kurulmuş bir şirket varken, hele bir de zaten kripto para eko sistemiyle ilgili Türkiye’de doğru dürüst yatırım yapılmazken fikrimizi beyan etmekte aceleci olmadık. Dünyada Coinspace’i inceledik, ne olduğunu, nasıl bir prensiple ticari faaliyet yürütmeye çalıştığını anladık. Yanılıp yanılmadığımızı görmek için en iyi yöntem olan zamana güvendik ve takip ettik sessiz sakin. Bu süreçte Coinspace’e ciddi yatırımlar yapan “liderlerden” çeşitli ve bol kazanç vaatleri içeren tanıtım teklifleri aldık. Yine sessiz kaldık, kabul etmedik. Sessiz kalmamızın çok önemli bir sebebi vardı. Biz CoinTürk çatısı altında bu konuda yazacağımız herhangi bir “olumlama” ya da “kötüleme” ile ciddi bir potansiyeli harekete geçirebileceğimizin farkındayız.

Peki bugün ne değişti?

Artık gelen talepler ve Coinspace hakkında çıkan haberler o kadar çoğaldı ki, kayıtsız kalamıyoruz. Özellikle sistemi tanıtan ve ekibine yeni üyeler katmak isteyen network marketing liderlerinin kripto para ekosistemi hakkındaki bilgisizlikleri ile ekiplerini bu işe yönlendirdiğini görmemiz artık sessiz kalamayacağımız bir noktaya getirdi bizleri. Daha önce deterjan ya da bakım kremi pazarlayan network marketing ekiplerinin Kripto paraların derin sularında kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle bol grafikli ve milyon $ vaatleri içeren sunum videoları hazırlayarak yüz binlerce EUR/USD toplaması bizim kabul edebileceğimiz bir konu değildir. Milyon dolarlar vaat edenlerin sadece “blockchain ve bitcoin” ile ilgili basında çıkan haber/yazı/video ve diğer araçları kullanarak Coinspace pazarlaması yaptıklarını gördükçe düşüncelerimizi paylaşma vaktinin geldiğine kesin olarak karar verdik.

Ülkemizin ekonomik olarak içinde bulunduğu durum nedeniyle herkesin bir şekilde ekonomik özgürlüğe ve refaha ulaşma hedefiyle attığı adımlar içerisinde “kripto para” önemli bir yer tutuyor. Çoğu kişi hiçbir şey anlamadan (evet anlamadan diyorum çünkü gerçekten anlamıyorlar!) sadece “bitcoin diye bir şey var, 2009 da 0,01 US$ iken şimdi 1000 US$ oldu!” mottosunun büyüsüne kapılarak elinde avucunda ne varsa çeşitli sistemlere yatırıyor.

Coinspace de kurumsal olarak altında yatan teknolojinin blockchain ile paralel hangi düzlemde, hangi finansal yada yaşamsal soruna çözüm ürettiği ile ilgili hiçbir bilgi paylaşmayarak yukarıdaki paragrafta yazdığım aynı motto ile yoluna devam ettiği için bizi negatif durmaya zorluyor. Türkiye’deki sitesi olan coinspace.com.tr üzerinden yaptığımız incelemede net olarak Blockchain teknolojisine nerede dokunduğunu biz anlamadık. Türkiye’de blockchain teknolojilerini bilen/kullanan hiçbir arkadaşımızın da anladığını düşünmüyoruz.

Alıntı:

Coinspace, S-Coin markası ile müşterilerine elektronik altyapı, hosting ve sunucu donanımları olmak üzere hızlı, güvenilir ve kazançlı elektronik hizmetler sağlamayı kendine hedef edinmiştir. Yüksek teknolojik donanımlara sahip bilgisayarlar yardımı ile üretilebilen akıllı elektronik veriler, verimli operasyon yönetimlerine olanak sağlamaktadır. Bu sayede, müşterilerine kazanç sağlayan S-Coin hizmet ürünü ortaya çıkmaktadır. Yüksek teknolojili iş zekası uygulamalarıyla yönetilen bilgisayarlarda üretilen kodlar, elektronik işlemlerin hızlı ve verimli şekilde gerçekleşmesini mümkün kılan şifrelemeler yapabilmektedir. Böylece, kazançlı, güvenlik seviyesi yüksek ve hızlı veri akışı gerçekleşebilmektedir. Bu avantajlara bağlı olarak, günden güne daha fazla işlem hacmine sahip olunması beklenmektedirCoinspace, yüksek teknolojili bilgisayarlar ve altyapı yardımı ile yönettiği bu sistem ağını, S-Coin markası altında toplamıştır.

Bir çok okuyucu için bu paragraf teknolojik bir içerik gibi görünebilir. Belki de öyledir, fakat Blockchain teknolojileri açısından somut hiçbir veri içermemektedir. Bu noktada, Coinspace ve markası olan S-Coin ile ne yapıldığı sorusu bizim açımızdan cevapsız kalmaktadır.

Bir Kripto Para Sistemi neden araba hediye eder?

Coinspace bildiğiniz üzere yayılma tekniği olarak ağ pazarlama (network marketing) stratejisini kullanmaktadır. Bu konuda işi pazarlayanların bitcoin ve blockchain konusundaki bilgisizliği bizim gözümüzde Coinspace’e bakış açımızı negatif yönde etkilemektedir. Eğer bu pazarlamayı yapanlar blockchaini ve bitcoini bildiklerini iddia ediyorlarsa o zaman ortada daha vahim bir durum var demektir. Bu tanıtımları yapanlar, satış sırasında bitcoin 1 $ dan 1000 $ a 3 yılda çıktı diyip bunun Coinspace için de olası olduğunu anlatıyorlarsa insanları kandırıyor, algı yönetimi ile insanlardan haksız yere kazanç elde ediyorlar demektir. Umalım ki, blockchain ve bitcoin hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadıkları için bunları yapıyor olsunlar…

Burada önemli bir ayrım yapmakta fayda görüyoruz. Coinspace (detaylarına girmeyeceğim) yurt dışında ortaya çıkmış bir “şey”dir. (Üzgünüm ama kimse benden kriptoparadır dememi beklemesin.) Türkiye pazarına Coinspace’i sokan şirket Coinspace’in sahibi değildir. Bu noktada tüm eleştirilerimizin CoinSpace ve buna bağlı S-Coin isimli dijital değer ile ilgili olduğunu, buradaki şirketin yasallığı ve hukuki konumu ile ilgilenmediğimizi bilmenizde yarar var. Burada Türkiye’deki şirkete de bir eleştiri getirmeden edemeyeceğiz. Sitede yer alan kullanım şartları linki çalışmıyor. Ben şahsen neye yatırım yaptığımı, haklarımın ve yükümlülüklerimin neler olduğunu siteden okuyabilmek isterdim. İlla ki bir lider ya da ekipten biriyle yüz yüze görüşmeden bu bilgiye ulaşma şansı verilmemesi anlamsız olduğu kadar güven zedeleyici bir durum.

Coinspace bizim gördüğümüz kadarıyla bitcoin ve blockchain mantığı ile hiçbir ilgisi olmayan, tamamen “Bitcoin yükseldi, S-Coin de bir gün yükselecek!” diyerek insanlara çeşitli paketler satan bir girişimdir.

 • Dünya çapında yer alan hiçbir kripto borsalarda işlem görmemektedir. Sadece kendileri tarafından verilen ve geri alınan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Blockchain ekosistemi ile ilgisi bulunmamaktadır.
 • S-Coin’in hangi kripto algoritmasına dayalı olarak üretildiği, ne tür yenilikler getirdiği gibi bilgiler cevapsız kalmaktadır. Kısacası, Coinmarketcap’te yer alan 700’e yakın coinden farkı  ya da benzerliği nedir? İnsanlar neden bu şeye yatırım yapmalıdır?
 • Neden S-Coin Coinmarketcap‘te yer almamaktadır?
 • En değerlisinden değersiz olanına kadar blockchain temelli açık/kapalı kripto paralar borsalarda işlem görür ya da görmek ister. Bunun sebebi, elinde o kripto parayı bulunduranların istediği zaman istediği fiyattan alış/satış yapabilmesini sağlamaktır. Kapalı devre olup alan ve satanın tek bir merkez olarak şirketin kendisi olduğu uygulamalara şüpheyle yaklaşılmalıdır.
 • Kripto para Eko sisteminde paket satılmaz! Bu uygulama sadece network marketing ile satış yapanlarda görülür. (Onecoin…gibi)

Buraya eklenebilecek onlarca neden daha sıralayabiliriz Coinspace’in bitcoin ile HİÇBİR ilgisinin olmadığını anlatmak adına. Ancak bizler de biliyoruz ki burada ne yazarsak yazalım sistemin içerisine bir şekilde girip ödeme alanların ve network liderlerinin propagandaları sayesinde bu sisteme girenler olacaktır. Unutmayın ki, bu tür sistemlere girenlerin en büyük kaybı maddi değil manevidir. Çünkü kendisiyle birlikte çevresinde ona güvenen ve seven insanları da bu sistemlerin içerisine çekenler, bir gün paralarını kaybettiklerinde yıllara dayanan güven ve dostluklarının da zedelenmesine ve büyük yıkımlar yaşanmasına sebep olacaktır.

Gözden kaçıranlar için Coinspace ile ilgili Hürriyet’te çıkan bir haberi de buraya koymakta yarar görüyoruz.

Dünya’nın en büyük 3 Ponzi sistemi listesinde 2. sıraya oturan Coinspace’i CoinTürk olarak kesinlikle önermiyoruz. Bu listede 1. sırada yer alan Onecoin hakkında daha önce yazdığımız makaleyi de okumanızda fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun

ETİKETLER
 • Suat
  2 sene önce

  Coinspace bir dolandırıci şirketi ben yatırım yaptım ama benım para yok oldu SELÇUK ÖSKAN isminde bir yaratık Tokatladi ortadan kayboldu sakin kimse sanal paralara yatırım yapmasın ben yaptım parami alamadım sizlerde ayni hataya dusmeyin bu şahıs tandtand a uzak durun SELÇUK ÖSKAN İSMİNDE bir şahıs benim parayla ortadan kayboldu COİNSPACE adındaki sirket kurucusu kimse inanmasın la bunun gibi kan emiciler ine beni perişan etti allahtan dileğim ÇOCUKLARİ VARSA benim param onlara zehir olsun kendide kan kussun

  32
 • Onur Atam
  onur atam
  3 sene önce

  Bize gelen onlarca mesajdan biri daha.. Çok üzücü bir durum.. Bu yazılarımıza karşı çıkan ve tepki gösteren arkadaşlar buralarda mı hala? http://prntscr.com/g03zf3

  53
 • Acarhasan
  3 sene önce

  bende bu işe yatırım yapan bir üniversite öğrencisiyim, işin mantığı ve işi yapan kişiye olan güvenim sayesinde, araştırmam gereken kadar bir araştırma yapmadım, pişmanım tabi, 10 yıllık birikim çöğ oldu, hatta telefon için biriktirdiğim paramı bile bu işe yatırdım, kısaca elimde avucumda ne varsa uçup gitti.
  https://www.cryptocoinsnews.com/scam-alert-coinspace/ verdiğim linkte Coinspace hakkında 2015 yılında yayınlanan bir scam yazısı var.

  45
 • Onur Atam
  Onur Atam
  3 sene önce
  50
 • fay_003
  3 sene önce

  Sakalımız da vardı ama dinlemediler!

  50