reklamı kapat
  • BTC  :  36.580,06 ₺
  • ETH  :  2.634,23 ₺
  • BCH  :  5.695,31 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.580,06
  • ETH 2.634,23
  • BCH 5.695,31

Hedef 2000 Dolar: Bitcoin Çin’in Etkisinden Kurtuldu Mu?

21 Şubat 2017
  • Levent KurtLevent Kurt
crowd

Geçtiğimiz haftalarda Çinli borsaların komisyon almaya başlamasıyla %90’lara kadar düşen işlem hacimleri Bitcoin piyasalarına olumlu etki yapmış görünüyor.

Çin’de milyonluk hacimlere ulaşan borsalarda artık günlük 10,000 ila 20,000 BTC’lik işlem yapılıyor. Yuan bazlı bu hacim miktarı, günlük 20,000 ila 30,000 seviyesinde seyreden USD’den sonra küresel olarak ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise 10,000 USD’lik işlem hacmiyle EURO bulunuyor. Bu rakamlar piyasayı yakın takip etmeyenler için pek bir şey ifade etmeyebilir; fakat Çin’in balon ve gerçeği yansıtmayan şişirilmiş egemenliğinin net bir şekilde bittiğini gösteriyor.

Çin merkez bankasının Bitcoin ticaretini yasal düzenlemeler altında almaya çalışması ve borsalara sıkı önlemler aldırması olumlu değerlendirilebilecek bir gelişme. Kripto para piyasalarında lokomotif görev yapan takas borsalarının regülasyon kapsamına girmesi; kullanıcılar, borsalar ve piyasalara olumlu yansıyacak ve daha güvenli ve dengeli bir ortam yaratacaktır. Böyle bir ortamın yaratılması da yeni yatırımcıları çekerek ve sisteme para girişini hızlandıracaktır.

Bitcoin şu anda (yazının hazırlandığı saat itibariyle) 1100 USD’lik değeriyle tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yaklaştı. Çin’in olumsuz spekülatif etkisinin bitmesi kısa vadede 1500’lü rakamlara çok kolay çıkılabileceğini gösteriyor. Kişisel görüş olarak, 2017 yılının iki ve üçüncü çeyreklerinde 1500 seviyesinin geçilebileceğini düşünüyorum. Genel olarak değerlendirdiğimde bu seviyelere çıkmaması için bir neden göremiyorum, hatta 2017 yılı sonunda 2000 dolar seviyesi sürpriz olmayacaktır. Özellikle bu dönemde ciddi kırılmalar yaşanabilir, bu nedenle çok yakından takip edilmelidir.

Öte yandan altcoin piyasalarının ise Bitcoin’in yükselmesine anında tepki verdiğini gözlemleyebiliriz. Poloniex’den alınan yandaki tabloda görüleceği üzere neredeyse tüm altcoin’lerin Bitcoin fiyatına ters tepki verdiği görülebilir. Bunun temel nedeni diğer kripto paraların USD üzerinden değerinin aynı kalması. Böylece USD değeri aynı kalırken Bitcoin yükseldiği için BTC bazlı değerde benzer oranlarda kayıplar yaşanıyor. Altcoin ticareti yapan kullanıcıların Bitcoin değerinde oluşan dalgalanmaları hesaba katmaları şart.

Uzun vadede; Dash, LTC, ETH, XMR ve XRP takip edilmesi gereken en önemli kripto paralar. Bu 5 kripto paranın toplam piyasa değeri yaklaşık 2 milyar dolar. Günlük işlem hacimleri ise 30 milyon doların üzerinde.

Bitcoin’in yükselişi yukarıda belirtilen 5 kripto para üzerinde kısa vadede olumsuz etki bıraksa da, orta ve uzun vadede bu etki olumluya dönebilir ve Bitcoin’in rüzgarından yararlanabilirler.

loading...