reklamı kapat
 • BTC  :  29.838,56 ₺
 • ETH  :  938,68 ₺
 • BCH  :  2.033,08 ₺
 • XRP  :  2,71 ₺
 • NGC  :  0,95 ₺
 • BTC 29.838,56
 • ETH 938,68
 • BCH 2.033,08

OneCoin Hakkında Değerlendirme

23 Ocak 2016
 • Onur AtamOnur Atam

Onecoin Nedir? Onecoin yeni Bitcoin mi? Onecoin sistemi nasıl çalışır? CoinTürk olarak Bitcoin’den sonra gelen en büyük kripto para olan Onecoin’den sitenizde neden hiç bahsetmiyorsunuz? Türkiye’ye yeni giriş yapan Onecoin hakkında inceleme yazısı yayınlamayı düşünmüyor musunuz?

                Son aylarda bu ve buna benzer bir çok e-posta alıyoruz. Madem bizim fikirlerimiz merak ediliyor, biz de paylaşalım o zaman.

Onecoin Nedir?

Sizlere uzun uzun teknik açıklamalar yapıp bilgi birikimimizi ve bu konudaki yetkinliğimizi ispatlama çabasına girmek istemiyorum. Zaten, blockchain sistemini bilen, madencilik yapan, yatırım yapıp borsalarda kripto para alıp satan yani GERÇEKTEN eko sistemi tanıyan ve takip edenlerin Onecoin’in ne olduğunu merak dahi etmediğinden eminim.

Gelelim diğer taraftaki on binlere. Bir şekilde maddi kazanç peşinde olan, ne olduğunu tam olarak anlamasa da vadedilen pastanın büyüklüğüne kapılıp “ umut simsarlığı “ mağduru olan on binlere.

Onecoin, bitcoin ile hiçbir organik bağlantısı olmayan, bitcoin ve blockchain temel felsefesine ve teknik alt yapısına zerre kadar sahip olmayan AMA tüm pazarlama stratejisini Bitcoin’in dünyada yakaladığı ivme ve başarıya bağlayarak “kripto para” dünyasından bihaber insanların cebindeki paraya talip olan bir “piramit şemasından” başka bir şey değildir.

Onecoin, Bitcoin sistemini kullandığını ve hatta “daha iyisini” yaptığını iddia eden piramit pazarlama, nam-ı diğer “saadet zinciri” oyunudur. Ben, 2 yılı aşkın bir süredir ekibimle bitcoin ve blockchain teknolojisi ile yatıp kalkan, yüzlerce yabancı makale okuyan ve CoinTürk’te 700’den fazla yazı yayınlayan biri olarak Onecoin’i bu şekilde nitelendirme küstahlığını kendimde buluyorum.

Bu konudaki sert duruşumun tek sebebi, bitcoin gibi iddiası “geleceğin finansal sistemini değiştirmek ve geliştirmek” olan büyük bir icadın arkasına saklanıp, bu konuda hiçbir bilimsel, teknolojik ya da inovatif çalışması olmamasına rağmen sadece “bir gün bitcoin gibi onecoin de 1000$ olabilir!” aldatmacasıyla insanların cebindeki paraya talip olmasıdır. Bunu yaparken de sadece bitcoinin geçirdiği evrelerdeki olumlu örnekleri insanlara anlatıp, “Bakın! Bitcoin’de böyle böyle oldu. Biz Onecoin olarak daha yeniyiz ve daha büyük şeyler olacak” diyerek insanları içine çekmeye çalışmaktadır.

Bitcoin neden 1000$ olmuştur? Neden şu anda 400$’dır? Onecoin sistemine giren ya da girmeyi planlayanların bu iki soruya cevap verebiliyor olması gerekir. Eğer bir fikriniz yoksa kandırılıyorsunuz, sistemden uzak durun. Zaten Bitcoin ve blockchain teknolojisini anladığınızda Onecoin ve benzerlerine giriş yapmazsınız.

Bitcoin tamamen açık kaynaklı, sisteme dahil olmak isteyen herkesin sistemin aynı zamanda “sahibi” olabildiği bir teknolojidir. Onecoin ise, sahibi tek bir kişi olan ve kapalı devre çalışan, sadece iddia ve vaatlerle insanları piramitin içine çekerek orada tutmayı hedeflemiş bir saadet zinciri girişimidir.

Bitcoin’e tüm dünyada milyonlarca dolar yatırım yapılırken, devletler alt yapısını ve kullanılabilirliğini en üst düzeyde incelerken, Visa, MasterCard, Microsoft…vb. dünya devi şirketler sadece bitcoin ve blockchain araştırmaları için milyonlarca dolar kaynak ayırırken, Onecoin kapalı devre bir yönetim paneli üzerinden sadece oraya giren (maalesef bir milyondan fazla) insanın umutlarıyla oynayan bir tuzaktır.

Lafı fazla uzatmak istemiyorum. Onecoin sistemini duyurmak için tanıtım videoları çekenler bu videolarda maalesef Bitcoin’i bir “şirket” olarak tanıtıyorlar.  Şimdi videoyu paylaşıp kimseyi rencide etmenin anlamı yok ama Onecoin piramit şemasına dâhil olan arkadaşların bitcoin ve blockchain birikimi bu seviyede.

Basit Bir Tavsiye: Kripto para eko sistemine dahil yüzlerce kripto para yer almaktadır. Bunların büyük çoğunluğu hiçbir iddiası olmayan, değersiz ama blockchain temelli çalışan, yani teknik olarak aynı alt yapıyı kullanan ve kabul görmüş kripto paralardır. Tamamının listesine coinmarketcap.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu paraların dünya piyasalarındaki değeri, hacmi..vb. tüm detayları bu sitede yer alır. Bitcoin’den sonraki yeni teknoloji olduğunu iddia eden Onecoin neden bu listede yer almıyor? Neden bu listeyi hazırlayan kripto para insanları “Onecoin’i listeye dahil etmiyor? Düşünmenizi tavsiye ederim!

İki Uyarı:

 1. Onecoin sistemine girenler, size sesleniyorum. Belki sistem şu aralar size kazançlı gelebilir. Mutlaka para kazananlar olmuştur ve olacaktır. Ancak unutmayın ki, kazanç olarak cebinize koyduğunuz para, sizden sonra sisteme giren başka bir kandırılanın parası! Bunun dışında Onecoin’in değerlenmesini sağlayan yatırımı bulunmuyor. Bu çark bir gün çöker ve altında kalırsınız.
 2. Piramit sistemler 6502 Sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde yasaklanmıştır. Bu sisteme girerek suç işliyorsunuz. Uzak durmanızı tavsiye ederim.

MADDE 80 – (1) Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya mal varlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve mal varlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir. (2) Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

Son Söz: Onecoin sistemi içerisinde yer alan tüm kullanıcılara tavsiyem şu:  Hemen şimdi, evet şimdi sistemden çıkarak yatırmış olduğunuz parayı geri çekin. (Tabi bu mümkünse?!)

CoinTürk’te Onecoin ile ilgili bu yazıdan başka bir yazı yayınlanmayacaktır. Günü gelince sadece bir yazı daha kaleme alacağız. Onun da konu başlığı şimdiden hazır.

“Onecoin battı, sisteme ulaşılamıyor, on binlerce insanın parası uçup gitti!”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER
 • serkan
  1 ay önce

  meraba arkadaslar 4700 coinim var istiyen olursa satabilirim yatirdiim parayi alsam kafi bana fazlasini istemiyorum 05539597917

  2
 • Ali
  2 ay önce

  Ben de satıyorum. İsteyen varsa irtibata geçebilir.
  aliakdag33@gmail.com

  5
 • Ali
  3 ay önce

  Mrb,
  Kim istiyorsa onecoin lerimi satabilirim
  8250 coinim var.
  28duco@gmail.com

  6
 • osman
  3 ay önce

  hani bir çok insan satıyor.sonuç ne ? Satan arkadaşlar alacam diyen arkadaşlar sözünde durup aldılar mı? Yazında biz de bilelim.

  9
 • Kerem
  3 ay önce

  Arkadaşlar satıyorumla olmaz bu işler yazacaksın ya mail adresini yada telefonunu ulaşalım .
  OneCoin e inanmayıp satmak isteyenler için mail adresi : keremayaz41@gmail.com

  7
  • Serkan
   1 ay önce

   05539597917 4700 coin var

   3
 • Hasan
  6 ay önce

  Onecoinlerini satmak isteyenler için e-postam.İletilime geçebilirsiniz.

  emrahyilmaz7@gmail.com

  17
  • Abdullah
   6 ay önce

   Hasan bey sizinle iletişime geçtim cevabınızı bekliyorum yergımcıı olmanısı istiyorum

   21
 • Kerem
  9 ay önce

  Coin Türk bu yazıyla o kadar çok insanın vebaline girdin o başlığı hiç bir zaman atamayacaksın çünkü OneCoin senin coinmarketteki sexcoinine benzemez. OneCoininı satan kim varsa bende talibim Numarasını yazsın bu yorumun altına alıyorum ne var ne yok

  39
  • sevgi
   2 ay önce

   One coini satmak istiyorum

   7
  • Engin
   9 ay önce

   Kerembey satıyorum

   31
   • Neslihan
    5 ay önce

    Merhaba bende elimdeki one coinleri satmak istiyorum mail adresinizi yazarmısınız

    12
 • mehmet
  9 ay önce

  onecoin ile türkiye de problemi olanlar hatta elinde onecoin olupta bekleyenler bana satmak isterlerse lütfen cevap yazsınlar. Yukarıda yazılanların hepsi yalan fiyasko onecoin hakkında itirazı olanları elinde delilleri ile beklerim.

  32
  • Turhan
   6 ay önce

   Ben de satıyorum alacaksanız uygun fiyata e posta: turhan_3806@hotmail.com

   12
  • Kerem
   6 ay önce

   Merhaba mehmet bey bende satıyorum elimdekileri alırsanız uygun fiyata vereceğim eposta adresim : developer16@mail.com.tr

   16
  • Mustafa
   9 ay önce

   Ben satmak istiyorum alırmısınız efendim?

   36
   • Mehmet
    9 ay önce

    Mustafa kardeşim numaranı ver arayayım konuşalım ben elindeki onecoinlere talibim

    34
    • Selim
     4 ay önce

     Selam memet bey benim abimde var satmak istiyor ararsanız sevinirim 0553 182 50 48

     9
 • Suat
  9 ay önce

  Sizlerde azicik vicdan olsa benim parami yed i benim kan emeğimi sizler gibileri yedi param sizlerden vede coluk ciksin cogunuzdan biri yle bir mahtap bulam iyorum 05072790993 kimse bunlara ina nıp ta para yatirm asin

  35
 • mcoturk.com
  3 sene önce

  mobilecoin’i bu yazıda konu edilen coinle karıştırmayalım.Karıştırırsanız ilerde nasıl hata yaptığınızı anlarsınız.Değerli yazarımızdan bir değerlendirme yazısı da mobilecoin için bekliyoruz….

  32
 • olcaytu2005
  3 sene önce

  Donanım Haber sitesinin kripto para bölümünde bu türden zırvalar için konu açılıyor. Onecoin, Mobilecoin vs. önce şunlara birşey yazayım diyorum sonra vazgeçiyorum. Siz tam benim düşündüklerimi yazıya dökmüşsünüz. Yani artık benim yazmama gerek kalmadı ben direk sizin linki vereyim hem sitenize adam çekmiş olurum 😀

  37
 • Mr.Hopeful
  3 sene önce

  Bizim insanımız bu yazıdan anlamaz . Taki ne zaman “Onecoin battı, sisteme ulaşılamıyor, on binlerce insanın parası uçup gitti!” Bu başlık atılana kadar 😀

  33