Uyardığımız Gibi: OneCoin Kurucuları Tutuklandı!

Özet

 • Hakkında sürekli uyarılar yayınlanan ve uzak durulması gerektiği belirtilen OneCoin kurucuları tutuklandı…
12:18
9 Mart 2019

8 Mart’ta Amerika New York Güney Bölgesi Avukatlık Bürosu tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Bölge Savcısı, uluslararası bir kripto para birimi “saadet zinciri” hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılığın yaptığı suç duyurusu, “OneCoin” adlı bir dijital para birimini ve kurucularını içeriyor…

Kurucular Tutuklandı

OneCoin kurucuları Konstantin Ignatov ve kız kardeşi Ruja Ignotova’nın 6 Mart 2019’da Los Angeles’ta tutuklandıkları bildirildi. Ignatov kardeşlerin, “elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet sahtekarlığı ve kara para aklama” suçlarından dolayı tutuklandıkları belirtildi. İddiaya göre kardeşler, “yatırımcıları, sahte kripto para birimine milyarlarca dolar yatırım yapmaya ikna etmekle” suçlanıyorlar.

Bulgaristan’ın Sofya kentinde temelleri atılan OneCoin, 2014 yılında kuruldu. OneCoin’in aslında kripto paralarla ilgisi olmadığını, “piramit şeması” ya da “saadet zinciri” olarak bilinen bir dolandırıcılık sistemi olduğunu siz CoinTürk okurlarıyla 2016 yılında bu yazımızda paylaşmıştık.

Öte yandan Las Vegas’ta yatırımcılarıyla buluştukları bir toplantı sırasında OneCoin yatırımcılarından biri Ignatov’a “paralarının karşılığını alıp almayacaklarını” sormuştu. Yatırımcı, “Paralarınızı almak için buraya geldiyseniz bu odayı şimdi terk edin. Çünkü bu, projenin ne anlama geldiğini anlamadığınızı gösterir” gibi sert bir yanıtla karşılaşmıştı.

Sahte Şirket

Suçlamalar hakkında yorum yapan Avukat Geoffrey S. Berman şunları dile getirdi:

İddiaya göre sanıklar, tamamen yalan ve aldatmacaya dayanan milyarlarca dolarlık bir “kripto para birimi” şirketi yarattılar. Yatırımlara karşılık büyük geri dönüşler ve çok düşük risk vaadinde bulundular. Ancak iddia edildiği gibi bu tamamen bir piramit şemasıydı. Sanıklar zenginliklerini katlarken yatırımcılar mağdur oldu. Büromuz her zaman finansal sahtekarlıkları başarı bir şekilde hedefe alıp gereğini yapmıştır. Bu durum da farklı değil.

Yapılan incelemelere göre, 2014’ün son çeyreği ve 2016’nın üçüncü çeyreği arasında geçen süreçte OneCoin’in satış gelirlerinden 3.353 milyar Euro yani yaklaşık olarak 3.769 milyar dolar kazanıldı. Bunun da 2.232 milyar Euro’luk (yaklaşık olarak 2.509 milyar dolar) kısmının “kar” olduğu belirtildi.

Bunun yanında New York Bölge Savcısı Cyrus R. Vance, “Bu sanıklar New York’un finansal sisteminin bütünlüğü tehlikeye attılar ve yatırımcıları milyarlarca dolar dolandırdılar. Yeni bir düzende, eski “piramit şeması” düzenini uygulamaya çalıştılar” yorumunu yaptı.

Eski Suçlamalar

Ağustos 2017’de Finlandiya polisi OneCoin ile ilgili soruşturma başlatmış ve ekim ayında soruşturmayı genişlettiğini açıklamıştı. Ayrıca Lüksemburg, Almanya ve Belçika’da vatandaşlarını ve yatırımcıları OneCoin’e karşı uyarmışlardı. Hatta Almanya, OneCoin’e bağlı bir şirketi kapatma kararı almıştı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • metin
  4 sene önce

  Merhaba,cointurk ailesi. Evet böyle kripto paralar çok olduğundan dolandırıcılık anlaşılamıyor. Ancak blochain bu konuda önlem almalı. Piyasada çok yüklü sahte koinler var. Örnek vermek gerekirse bugünlerde piyasayı dolandırıcılık vakası salladı. bitinka.com isimli site ve inkapay.com sitesi yüksek miktarda dolandırıcılık şikayetleri ile sarsılıyor. Önce kullanıcılar paralarını çekemediklerini belirtirken ardından siteden destek bölümünün cevap vermediğini söylüyorlar. Uyarmak isterim asla brezilya yada güney amerika hatta ve hatta çin,hong kong merkezli cüzdanlarda ASLA bakiye bulundurmayın ve bu sitelerden koin almaya çalışmayın. Gerçekten sonu hüsran bitiyor. Dolandırıcılık somaliden güney amerikaya sıçramış durumda. Bir çok kullanıcı dertli. Dediğim gibi bu ülkelerdeki şirketlerden uzak durunuz. Başınıza gelsin istemem. Bİlmediğiniz koinlere asla para vermeyin! NOT: Bu yazdıklarım tavsiye niteliğindedir.

  82
 • Köksal
  5 sene önce

  Yalanlarınız ayyuka cıkmış ne biçim bir haber anlayışı bu kopyala yapıştır ne güzel hiç bir inceleme hiç bir objektiflik yok haberciden çok dolandiriciya benziyorsunuz. Sebep song ilşkisi yok delil yok sallamasyon atmasyon oh ne güzel ama tabiki sizinde ne yalancı olduğunuz ortaya çıkacak az sabır

  95
 • Anna
  5 sene önce

  Dünyada herşeyi yakıp yıkabilirsiniz ama insan gücünü asla yıkamassınız ONECOİN kullanıcı sayısı bunun ispatıdır .

  91
 • Anna
  5 sene önce

  Çok inandırıcı değil piyasada birsürü Coin var Onecoin onlar gibi merkezi olmayan bir borsa işlemi ile adını duyurabilirdi. Şu gerçek ki resmî olarak piyasaya girmek istiyor ve engelleniyor ve buda Onecoin dahada güçlü yapacak buna öyle bakıyorum

  91