reklamı kapat

Amerika, Blockchain İş İlanlarında İlk Sırada

Blockchain ile ilgili iş ilanlarının sayısı günden güne artıyor...
9 Mart 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

8 Mart’ta yayımlanan ve The NextWeb (TNW) tarafından yapılan bir araştırmaya göre Amerika, Blockchain ile ilgili iş ilanı sayısında dünya lideri konumunda yer alıyor.

TNW araştırma raporunu hazırlarken, işe alım sitesi Glassdoor’dan veri topladığını ve tüm dünyadaki iş listelerinde “Blockchain” terimi bulunan ilanları incelediğini belirtti.

Blockchain İş İlanları

Dünya genelinde Glassdoor’daki ilanlar incelendiğinde, Blockchain ile ilgili toplam 5.711 ilanın 2.616’sı Amerika’da yer alıyor. Yani sonuçlara göre Amerika Blockchain ile ilgili iş ilanları sıralamasında birinci sırada yer alıyor. Amerika’yı 1,015 iş ilanı ile İngiltere takip ediyor. İngiltere’nin hemen ardında ise 257 iş ilanı ile Hindistan yer alıyor.


Sitede yer alan iş ilanları içinde çoğunluğu “Blockchain Mühendisliği” arayışında olan şirketler oluşturuyor. İkinci sırada “Kıdemli Yazılım Mühendisi” ve üçüncü sırada “Blockchain Geliştiricisi” ilanları yer alıyor.

Ayrıca TNW Blockchain konusunda en çok pozisyon açan şirketlerin de bir listesini yaptı. Bu listede ilk sırada teknoloji devi IBM’in olduğu görülüyor. IBM’i “Big Four” olarak bilinen dört şirketten biri olan Ernst & Young takip ediyor. Yazılım şirketi Oracle ise Blockchain konusunda iş pozisyonları açan üçüncü şirket olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Blockchain iş ilanları açan ilk on şirket arasında yalnızca üçünün kripto para birimleri ile ilgili olduğu dikkat çekiyor: Foris Limited, Crypto.com ve Wirex. Ödeme sistemleri start-up’ı Ripple bu listede 17. sırada yer alırken, Blockchain yazılım teknoloji şirketi ConsenSys 13. sırada yer alıyor. Bunun yanında Ripple, geçtiğimiz günlerde bir araştırma şirketi olan Good Place to Work’ün yayımladığı rapora göre, San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki teknoloji endüstrisindeki en iyi işverenlerden biri oldu.

Blockchain İlanları Artıyor

Şubat ayında işe alım sitesi Hired, Blockchain mühendislerine yönelik küresel çapta iş ilanlarının bir önceki yıla göre yüzde 517 oranında arttığını açıklayan bir rapor yayımlamıştı. Hired’ın yayımladığı rapora göre, ikinci en çok büyüyen sektör %132 ile yazılım mühendisliği oldu.

Kripto para benimsenmesi arttıkça şirketler de kendilerini bu yeni teknolojiye hazırlamak için adımlar atıyor. Sürekli artan iş ilanları da bunu net bir şekilde gösteriyor…

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.