reklamı kapat
  • BTC  :  43.970,77 ₺
  • ETH  :  3.589,45 ₺
  • BCH  :  5.789,61 ₺
  • XRP  :  4,32 ₺
  • BTC 43.970,77 ₺
  • ETH 3.589,45 ₺
  • BCH 5.789,61 ₺

OneCoin Üyesi Finlandiya’da Polis Radarında

7 Ekim 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Finlandiya’da titizlikle sürdürülen OneCoin kripto parasına yönelik polis sorgulaması giderek genişliyor.

Fin Yayıncılık Kuruluşunun hazırladığı bir habere göre Österbotten şehrindeki emniyet görevlileri, ismi henüz belirlenemeyen bir OneCoin reklamcısının “ekonomik suç davasının” faili olduğunu ifade etti. Şehir emniyetinde polis olarak çalışan, aynı zamanda soruşturmanın başındaki isim olarak bilinen Antti Perälä’ya göre toplam zarar yarım milyon euronun üzerinde.

Sayıları yaklaşık olarak 20 bini bulan Finlandiya vatandaşının ponzi şeması OneCoin’e yatırım yaptığı söyleniyor. OneCoin reklamcılarının bu kişilere “token’lerden oluşan paketler” sattığı bu yatırımcıları “merkezi bir internet sitesi üzerinden bu paketlerin OneCoin’lerle takas edilebileceği” yalanıyla kandırdığı tahmin ediliyor. Çeşitli polis kaynakları, takip edilen OneCoin reklamcısının finansal suç soruşturmasının faili iki bireyden biri olduğunu ifade ediyor.

İlk olarak bu Ağustos ayında basına yansıyan soruşturmanın, İskandinav ülkesinin tarihindeki ikinci OneCoin soruşturması olduğunu söyleyebiliriz. BehindMLM’nin konuyla ilgili haberine göre ilk soruşturma yetkili makamlar tarafından yürütülmüş ve soruşturmanın sonunda hiç kimse tutuklanmamıştı.

Almanya ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülke, geçtiğimiz aylarda ponzi şeması OneCoin’i tamamen bitirmeye yönelik adımlar atmıştı. OneCoin, dolandırıcı bir piramit şeması olduğu yönünde yoğun bir şekilde eleştiriliyor. Diğer ülkelerdeki düzenleyiciler de yatırımcılara OneCoin’le ilgili uyarılarda bulunuyor.

Öte yandan Fin Yayıncılık Kuruluşunun haberinde belirtilen bir nokta oldukça dikkat çekici: Österbotten polisi adına konuşan Perälä, OneCoin soruşturmasının büyüyebileceğini ve Avrupa’daki (ve belki de diğer kıtalardaki) emniyet teşkilatları ile ortak olarak yürütülebileceğini vurguluyor.

“Ortada OneCoin’le ilgili bir suç soruşturması varsa, fikrimce bu soruşturma genişleyebilir ve birçok ülkeyle birlikte yürütülebilir.”

Kaynak: Coindesk

ETİKETLER
loading...