X

Çin’in Dijital Yuan Cüzdanının Pilot Versiyonu, Uygulama Mağazalarında Yerini Aldı!

Çin'den gelen yerel haber kaynaklarına göre dijital Yuan cüzdanının pilot versiyonu, uygulama mağazalarında yayına girdi.
11:59
4 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin’in dijital Yuan’ı için geliştirilen e-CNY mobil cüzdanının pilot versiyonu, Çin’deki IOS ve Android uygulama mağazalarında yayına girdi.

e-CNY’nin Pilot Versiyonu Yayına Girdi

Yerel bir haber kaynağı olan BlockBeats’in Twitter hesabından yaptığı bir paylaşıma göre, Çin’deki bireysel kullanıcılar artık “kişisel cüzdan açma ve yönetimi” ile “e-CNY takas ve dolaşım hizmetlerini” denemek için uygulamanın bir sürümünü indirebilecek.

Haber kaynaklarının bildirdiği üzere, deneme uygulamasını indirmek ve cüzdanı etkinleştirmek için kullanıcıların fiziksel olarak 11 konumdan birinde bulunmaları gerekiyor: Shenzhen, Suzhou, Xiong’an, Chengdu, Şangay, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao, Dalian ve Kış Olimpiyatları alanı.

Dünya çapında birçok ülke CBDC’lere (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) ilişkin çeşitli araştırmalara henüz başlarken, Çin dijital Yuan’ı geliştirmede oldukça hızlı bir yol katetti.

Diğer Ülkeler CBDC’ler Konusunda Hangi Aşamada?

Çin’in CBDC konusunda kaydettiği ilerleme bir yana birçok merkez bankası, dijital varlıkların kullanım alanlarının artması ile birlikte konuya ilişkin çalışmalara başladı. Çok sayıda merkez bankası, kendi CBDC’lerinin pilot uygulamaları için tarih de verdi. ABD, bu konuda Çin’e nazaran farklı bir politika izledi. ABD yetkilileri, CBDC konusunda aceleci bir tavır sergilemeyeceklerini, bu yeni teknolojinin gelişimini ve diğer ülkelerdeki CBDC uygulamalarını takip edeceklerini ifade etti. Rus yetkililer ise dijital rublenin test edilmesi aşamasının, 2022’de gerçekleşeceğini ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar