X


Çin, Yeni Merkeziyetsiz Stablecoin’i İle Uluslararası Ticareti Hedefliyor

Conflux, Çin'in dijital yuan olan CBDC'sine sabitlenmiş bir offshore RMB stabilcoini başlatmak için gerekli teknolojiyi sağlayacak.
18:25
23 Eylül 2021
Çin, Yeni Merkeziyetsiz Stablecoin'i İle Uluslararası Ticareti Hedefliyor

Dünyanın dört bir yanındaki finansal otoriteler stablecoin düzenlemesi konusunda giderek daha fazla endişe duydukça, Çin’deki bir yargı yetkisi uluslararası ticaret için yeni bir stablecoin kullanmaya hazırlanıyor.

Çin Yeni Stablecoin’i İle Uluslararası Ticareti Hedefliyor

Permissionless blockchain project Conflux’un küresel operasyon başkanı Chris Banbury, Eylül ayında yaptığı açıklamada şirketin Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) dijital yuan’a sabitlenmiş bir offshore renminbi (RMB) stablecoini piyasaya sürmek için gerekli teknolojiyi sağlayacağını söyledi.

Banbury açıklamalarının devamında, “Bu stablecoin, dijital yuan’a yalnızca resmi bir entegrasyon olmadan fiyat olarak sabitlenecek” dedi ve projenin diğer para birimlerine karşı nasıl işlem gördüğünü araştıracağını da sözlerine ekledi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yeni stablecoin projesinin, Çin hükümetinin Temmuz ayında bir offshore RMB stablecoin ile serbest ticareti keşfetmek için serbest ekonomik bölgeye izin vermesinin ardından Şangay’ın Lin-gang Özel Bölgesinde uluslararası ticareti kolaylaştırması hedefleniyor.

Banbury açıklamalarına ek olarak, Offshore RMB stablecoin için kullanım durumu Çin ve Şanghay hükümeti tarafından onaylanmış olsa da, pilot programın hükümet tarafından henüz onaylanmadığını belirtti.

Offshore RMB Diğer Stablecoin’lerden Farklı

Banbury, Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi popüler stabilcoin’lerin aksine, offshore RMB stablecoin’inin tamamen merkezi olmadığı için özel bir stablecoin olmayacağının da altını çizdi.

İşlevselliği küresel ticaretle sınırlı olacağı için yeni stablecoin’in “offshore RMB stablecoin” olarak adlandırıldığını belirten Banbury, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“’Offshore’ terimi, RMB’nin yurt içi ticaret için değil, uluslararası ticaret amaçları için kullanımını ifade eder. Dijital yuan yalnızca ev içi amaçlar için kullanılır. Bu nedenle, offshore RMB bir ‘offshore yuan’ değildir. Dijital yuan, Çin Halk Bankası tarafından denetlenen yerel amaçlar içindir.”

Banbury’ye göre, offshore RMB stabilcoin‘i, Conflux Tree-Graph Enstitüsü’nün blockchain araştırma ve geliştirme şubesi olan Shanghai ShuTu Blockchain Araştırma Enstitüsü aracılığıyla tutuluyor. Geliştirme ekibi hala ne zaman piyasaya sürüleceğine karar verdiğinden, stabilcoin henüz özel bir ticker almadığını da sözlerine ekledi.

CBDC‘yi piyasaya süren dünyanın ilk ülkelerinden biri olan Çin, yerel yetkililerin bu yıl birden fazla madencilik operasyonlarını engellemesi ve kripto ticareti işlemlerini askıya almasıyla kripto para ticareti ve madenciliği üzerine baskı yapmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar