Çin Kripto Paraları Sıralandırdı, Birinci Hangisi?

Çin hükümeti tarafından desteklendiği ifade edilen ve kripto paraların sıralamasını içeren bir rapor yayımlandı.
08:00
27 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin yönetimi birçok alanda uyguladığı yasaklarla tanınıyor. Ülkede kripto para işlemleri ve ICO’ların yasak olduğu biliniyor. Çin’de kripto paralara yönelik uygulanan yasakları CoinTürk okurlarıyla daha önceden paylaşmıştık. Ülkenin merkez bankasının bir diğer fon toplama yöntemi STO’lara yönelik yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. Yetkililerin yaptığı son açıklamada kripto paraların sıralandırıldığı bir liste duyuruldu.

EOS Birinci

Çin’li yetkililerin desteğiyle yayımlanan kripto para sıralamasında Bitcoin (BTC) birinci sırada değil de on beşinci sırada yer alıyor. Listenin başında yer alan kripto para ise EOS (EOS). Altcoin’in geçtiğimiz yıl yayımlanan listede de birinci ilan edildiğini görüyoruz. Çin tarafından yayımlanan listenin ikinci sırasında ise Ethereum (ETH) yer alıyor.

Çin’de yer alan Bilgi ve Endüstri Geliştirme Merkezi (CCID) tarafından 24 Ocak Perşembe günü duyurulan liste ilk defa geçtiğimiz yılın mayıs ayında yayımlanmıştı. Dokuzuncusu yayımlanan listeye göre EOS liderlik koltuğunu korumayı başardı ve dünyadaki birinci Blockchain platformu olmayı sürdürdü.

Çin’in Kripto Listesi

Cointelegraph’ta yayımlanan haberde EOS’un geçmişte birtakım tartışmalara konu olduğu ifade ediliyor. Tartışmaların temel konusunun EOS ağının yönetimi ile ilgili olduğu söylenebilir. Kendi ağını başlatan EOS şimdiye dek birçok tartışmaya karışmıştı.

Ertelenen Constantinople hard fork’una rağmen Ethereum’un listedeki yerini koruduğunu görüyoruz. Buna karşın önceki listede 18. sırada yer alan BTC bu kez 15. sırada gösteriliyor. Çin’in bu sıralamayı tam olarak neye göre yaptığı ise merak konusu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar