X


Çin’den Bir Yasak Daha, Bu Kez Hedef Ne?

Çin merkez bankası menkul kıymet token satışlarının (STO) da tıpkı ICO'lar gibi yasa dışı olduğunu ilan etti.
10:00
10 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Çin Halk Cumhuriyeti yeni bir varlık sınıfı olarak kullanıcıların karşısına çıkan kripto paralara karşı oldukça sert bir şekilde tedbir alan ülkelerin başında geliyor. Kripto para işlemlerinin yasak olduğu ülkede konuya ilişkin yeni bir yasak haberi daha topluluk gündeminde yankılandı. Çin Merkez Bankası (PBoC) menkul kıymet token satışlarının (STO) da yasa dışı olduğunu kullanıcılara ilan etti.

İngilizce dilinde yayın yapan yerel bir basın kuruluşu South China Morning Post tarafından 9 Aralık Pazar günü yayımlanan habere göre ülkenin merkez bankası, son zamanların çok konuşulan token satış yöntemi STO’ların yasa dışı olduğunu duyurdu.

Merkez bankasının başkan yardımcısı Pan Gongsheng Pekin’de düzenlenen bir zirvede STO’lar ve ICO’lar hakkında konuştu. Bu tür faaliyetleri “yasa dışı” olarak niteleyen Gongsheng geçtiğimiz yıl uygulanan yasağa rağmen halen süren satışlara işaret ediyor ve yetkilileri bu konuda bir adım atmaları konusunda göreve çağırıyor.

Gongsheng’e göre bu konuda bir adım atılmazsa kripto para piyasasının karmaşık yapısı Çin’in finansal istikrarını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Merkez bankası yetkilisi Gongsheng STO’larla ilgili olaraksa şunları kaydetti:

Son zamanlarda gün yüzüne çıkan STO işletmeleri esasında yasa dışı bir şekilde Çin’de faaliyet veriyor. Sanal paralar tüm türlerdeki yasa dışı faaliyetlerin suç ortağıdır.

Açıklamalarına devam eden Gongsheng “Çin’de ICO’lar vasıtasıyla yürütülen çoğu finansal çalışmanın yasa dışı fon toplama, piramit şeması ya da diğer finansal dolandırıcılıklarla suçlandığına” işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar