Çin Devlet Kanalı: Çin’deki Blockchain Firmaları Tamamen Balon!

Özet

  • Çin'in blockchain kullanan 'gerçek' firmalarının sayısı çok düşük!
08:00
19 Kasım 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Çin hükümetine bağlı kanalın haber programı Focus Report geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir haberde Çin içerisinde blockchain teknolojisin kullandığını iddia eden 32.000 şirket olduğunu ancak gerçek rakamın bunun yüzde 10’u kadar düşebildiğini vurguladı.

Çin 18 Kasım tarihinde CCTV‘nin de Focus Report‘un ilgili içeriğini paylaşması ile beraber blockchain‘e yönelik bakış açısında bir değişim olduğunu gözler önüne koydu. Blockchain teknolojisini kullandığını iddia eden firmaların çoğunun bunu sadece isim olarak kullanıp hisse senedi değerlerini arttırmanın peşinde olduğunu belirten program, firmaların gerçekçi olmadığını dile getirdi.

Çin’de Sahte Blockchain Oyunu

Ulusal İnternet Acil Durum Merkezi Finansal Güvenlik Teknolojisi Birimi Başkanı Wu Zhen ile konuşan yetkililer, 32.000 blockchain firmasının radara yakalandığını ortaya çıkardı ve Zhen konu hakkında şunları ifade etti:

”32.000’den fazla blockchain firması var. Buna rağmen gerçekte blockchain teknolojisi kullanan veya blockchain ağına sahip olan şirketlerin yüzde 10 veya yüzde 10’dan bile daha az olduğunu gördük.”

Focus Report sayının yüzde 10 kadar düşük olabilmesine karşın Çin’in blockchain endüstrisinde ön planda olduğunu ve blockchain şirket sayısı açısından sadece ABD’nin gerisinde olduklarını belirtti. Bunun yanı sıra ülkede blockchain teknolojisi ile ilgili yasal kararların sayısının da 566 olduğu belirlendi.

Çin, blockchain konusunda araştırmalara hız verdi ve geçtiğimiz günlerde 2023 yılına kadar 2 milyar dolarlık blockchain harcaması yapabileceğini açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI