X

Çin’in Blockchain Hedefi Belli: 2023’e Kadar 2 Milyar Dolar!

Çin 2023 yılına kadar blockchain harcamalarını 2 milyar dolara çıkartabilir.
13:00
11 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son zamanlarda hem kripto para hem de blockchain sektöründe en çok konuşulan ülkelerin başında gelen Çin, 2023 yılına kadar blockchain teknolojisine 2 milyar dolar gibi inanılmaz bir sermaye aktarabilir.

Çin’in Blockchain Yatırımı Sürecek

Küresel piyasa araştırma firması International Data Corpoartion (IDC) tarafından yayınlanan araştırmada, Çin’in ”yıllık büyüme oranının” 2018 yılından 2023 yılına kadar yüzde 65,7 artacağı belirtilmekte. Araştırmanın devamında Çin’in bu büyümedeki en büyük dilimi bankacılık ve ödeme teknolojilerine ayıracağı ve blockchain’in de söz konusu alanda yer aldığı vurgulanıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping haftalar önce yaptığı konuşmasında blockchain teknolojisi için küresel liderliğe oynayacaklarını ifade etmiş ve bu açıklaması ile hem kripto paralar hem de blockchain için bir FOMO başlatmıştı. Çin bununla da kalmayıp blockchain teknolojisine özel bir koruma başlatarak aslında niyetini açıktan açığa belli etti. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Aslında Çin’in başlattığı bu akıma başka yakın ülkeler de katılım göstermeye başladı. Hong Kong yakın zamanda kripto para borsaları için lisans vereceğini açıklarken, Tunus da kendi dijital parasını geliştirmeye başladığını duyurmuştu. Çin’in beklenen dijital parasının 2020 yılının başlarında piyasaya çıkması bekleniyor ve uzmanlar bunun gelmesi ile beraber ABD dolarının rezerv para birimi statüsünü kaybedebileceğini vurgulamakta.

Tabii ki kripto para ve blockchain sektöründe hiçbir şeye kesin gözüyle bakılamıyor ve her an başka bir süper güç benzer hamleler atabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar