X


Büyük Borsa Gözaltı Haberlerini 3 Hafta Sonra Reddetti!

Para çekmelerin askıya alınması hala devam etse de Malta merkezli borsa diğer iddiaları yalanladı.
19:18
7 Kasım 2020

Malta merkezli kripto borsası OKEx, Ekim ayı ortalarında dijital varlık çekme işlemlerini kapattıktan sonra, henüz belirlenmemiş bir soruşturma hakkında hala net açıklamalar yapmıyor. OKEx, gözaltına alınma haberlerinin basit söylentiler olduğunu iddia ediyor. Ancak müşteriler üç hafta sonra bile hem hiç hoş olmayan söylentiler duyuyor hem de borsadan çekilemiyor.

OKEx Söylentileri Reddetti

OKEx bugün halka açık bir güncellemede, borsa ile ilgili bir kişinin cezai süreç kapsamında gözaltında olduğu iddialarını reddetti ve bunların sadece söylenti olduğunu dile getirdi. Ancak borsa kendisine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.

Buna ek olarak borsa, “Şu anda, ilgili taraf, yasaların öngördüğü gibi bir soruşturmada bir kamu güvenliği bürosu ile aktif olarak işbirliği yapıyor. OKEx hukuki destek ve rehberlik istedi ve bu süreç boyunca ilgili tarafla temas kurdu.” ifadelerini kullandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan OKEx, 16 Ekim’de varlık çekme işlemlerini durdurdu. Borsa, varlık özel anahtarlarını yönetmekten sorumlu bir dizi kuruluşa sahip. Para çekme işlemlerinin askıya alındığı gün borsa, soruşturma kapsamında böyle bir yöneticinin yetkililerle işbirliği yaptığını duyurdu. Kısa süre önce bahsedilen “ilgili taraf”ın 16 Ekim tarihli ifadesindeki bu özel anahtar sahibi olup olmadığı da belirsizliğini koruyor.

Ekim ayında da para çekme işlemlerinin askıya alındığı haberlerinden kısa bir süre sonra, polisin OKEx’in kurucusu Star Xu’yu gözaltına alındığını iddia eden raporlar ortaya çıktı. Raporlara göre Star Xu, bir soruşturma kapsamında soruya alındı.

Yasal İlgi Artıyor

Bunların yanında OKEx’in en son güncellemesi, durumla ilgili herhangi bir özel ayrıntı veremiyor. Ancak yasal uyumluluğa odaklandığını yeniden doğruladı ve müşterilerin varlıklarının şu anda güvenli olduğunu belirtti. Açıklamada “16 Ekim’de para çekme işlemlerinin askıya alınmasından bu yana OKEx’ten herhangi bir şekilde varlık çıkışı olmadı.” ifadeleri kullanıldı ve şu ekleme yapıldı:

Aynı zamanda, kullanıcılarımıza OKEx’te para çekme işlemlerine devam edildikten sonra fonlarının %100’ünün çekilebileceğini garanti edebiliriz. Şu anda işlem faaliyetlerimiz istikrarlı ve her zamanki gibi çalışıyor.

Bunun yanı sıra özellikle kripto türev borsası BitMEX‘e karşı son ABD yasal işleminde açıkça görüldüğü üzere de sektöre olan yasal ilgi 2020’de arttı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar