Bu Altcoin’de Hack Şoku! Fiyat Yüzde 99’un Üzerinde Düştü!

Popüler altcoin'lerden biri bugün erken saatlerde hacker'ların platformdan milyonlarca dolar değerinde token çalmasıyla büyük bir hack saldırısının kurbanı oldu.
08:48
2 Aralık 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Web3 altyapı platformu Ankr (ANKR), bugün erken saatlerde hacker’ların platformdan milyonlarca dolar değerinde token çalmasıyla büyük bir hack saldırısının kurbanı oldu.

Altcoin’in Fiyatı Yüzde 99’un Üzerinde Düştü

Edinilen ilk bilgilere göre, hacker’lar BNB’de ödül taşımak için kullanılan Ankr Reward Bearing Staked BNB‘den (aBNBc) 10 trilyon adet bastılar. aBNBc, Ankr protokolünde bulunan ve BNB’de ödül taşımak için kullanılan bir token’dır. Blockchain kaşifi BSCScan’nin sağladığı bilgilere göre hacker’lar Ankr platformu üzerinde bulunan 900 BNB coin’i kripto karıştırıcısı Tornado Cash’e aktardı.

BNB Chain geçmişte Ankr aracılığıyla likit stake etme özelliğini başlatmıştı. Bu, kullanıcıların aBNBc elde ederken BNB token’larını likit stake anlaşmasına tahsis ederek faiz kazancı elde etmelerini sağlıyordu. Saldırının ardından aBNBc’nin fiyatı yüzde 99,5 gibi şaşırtıcı bir oranda düştü.

Akıllı sözleşmedeki bir güvenlik açığı ya da özel anahtarlardaki bir problemin hack saldırısının gerçekleşmesine neden olduğu üzerinde duruluyor. Çinli kripto para gazetecisi Colin Wu, DeBank’ın verilerine atıfta bulunarak saldırıya ilişkin şunları belirtti:

0x8d… Ankr’deki güvenlik açığından faydalandı, 183.384,92 aBNBc’yi değiştirmek için 10 BNB kullandı ve daha sonra hBNB’ye dönüştürdü ve 16 milyon dolardan fazla BHAY0’yu borç vermek için Helio Protokolüne yatırdı ve HAY0 ile değiştirdi. Stablecoin olan HAY kısa süreliğine 0,2 dolara kadar düştü.

Ankr Saldırıyı Doğruladı

Web3 altyapı platformu Ankr, resmi Twitter hesabından saldırıyı kabul ederek doğruladı. Saldırıya ilişkin yapılan açıklamada şu not düşüldü:

aBNB token’ımız hack’lendi ve şu anda ticaretini derhal durdurmak için kripto para borsalarıyla birlikte çalışıyoruz. Ankr Staking’deki tüm temel varlıklar şu anda güvende ve altyapı hizmetlerinin tamamı saldırıdan etkilenmedi.

Bu yıl yatırımcıların milyarlarca dolarlık fonununun kaybedildiği devasa kripto para hack’lerine tanık oldu. Saldırganların hedefinde özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) piyasasında vardı. Ekim ayında, BNB Beacon Chain (BEP2) ve BNB Chain‘i (BEP20 veya BSC) birbirine bağlayan bir çapraz köprü saldırısında 100 milyon dolar değerinde BNB çalındı. Aynı ay, Solana tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Mango Markets’ten 100 milyon doların çalındı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar