X


BTC Fiyat Analizi: Bitcoin Dominance Oranı Hangi Seviyede?

Bitcoin 37.000 dolarlık önemli seviyenin üzerinde kalırken BTC dominance göstergesinin yükselmekte olduğu ifade edilebilir. 
20:07
17 Haziran 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı son bir kaç gündür 37.000 dolar ile 41.000 dolar bandında ilerliyor. Ancak bu noktada Bitcoin piyasa hakimiyetinin (Bitcoin dominance) artıyor olması özellikle dikkat çeken bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Fiyat Analizi

Lider kripto para birimi 8 Haziran’da 31.000 dolarlık düşük seviyeyi gördükten sonra 13 Haziran’da yükselişe geçti ve fiyat 37.000 dolarlık önemli seviyenin üzerine çıkarak 41.320 dolara kadar yükseldi. Ancak sonrasında yaşanan geri çekilme Bitcoin fiyatının 38.000 dolar sınırına kadar geri çekilmesine sebep oldu.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 38.287 dolardan işlem gören Bitcoin’in volatilitesini arttırmadığı sürece 41.700 dolar direnci altında konsolide olacağı düşünülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunun yanında eğer aşağı yönlü bir fiyat hareketi başlarsa bu noktada analistlere göre ilk önemli destek 37.000 dolar bandında bulunuyor ve bu seviyenin kaybedilmesi 32.000 dolara kadar yeni bir derin düzeltmeyi tetikleyebilir.

Yukarı yönlü olarak ise Bitcoin’in kırması gereken ilk direncin 40.000 dolar olduğu ve sonrasında 41.700 doların önemli bir direnç olduğu ifade ediliyor. 41.700 dolar üzerinde ise güçlü bir kırılma ise 45.000 dolara kadar bir yükseliş grafiğini başlatabilir.

Ancak tüm bunların yanında hem BTC hem altcoin’ler için Bitcoin piyasa hakimiyetinin de önemli olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Dominance Nedir?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in piyasa değerinin, toplam kripto para piyasa değerine oranı “Bitcoin piyasa hakimiyeti” ya da “Bitcoin dominance” olarak adlandırılıyor.

Bitcoin dominance oranı şu anda %45,3 seviyesinde bulunuyor ve %39’lara kadar yaşanan düşüşten sonra piyasa hakimiyetinin arttığı görülüyor. Aslında bu durum şu anda yatırımcıların Bitcoin’i daha fazla tercih ettiği şeklinde yorumlanıyor. Bunun yanında eğer Bitcoin fiyatı konsolide olurken Bitcoin dominance oranı düşmeye başlarsa, altcoin’lere fon akışı olduğu ifade ediliyor. Bu da altcoin fiyatlarını olumlu etkiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar