X


Çin Madencilere Elektrik Sağlayan Şirketlere Tarih Verdi: 18 Haziran!

Yapılan açıklamalara göre Çin resmi bir belge ile Çinli elektrik sağlayıcılarının madencilere verdikleri elektriği bugün kesmesini istiyor.
10:53
18 Haziran 2021

Çin’in Bitcoin ve kripto para madenciliği ile attığı son adım büyük ses getirmiş ve fiyatları negatif yönde etkilemişti. İlk açıklamasının ardından Çin’in resmi adımlar atmaya başladığı ve madencilik tesislerinin kapanması yönünde uygulamalara başladığı görülüyor.

Madencilik Tesisleri Kapanıyor

Çin merkezli bir kripto para haber paylaşım sayfası olan Wu Blockchain dün yaptığı açıklamalarda, Çin’in Sichuan kentindeki Bitcoin madencilik tsislerinin birbiri ardına kapatıldığını ifade etmişti. Yapılan açıklamalarda, “Madenciler, Sichuan’ın kısıtlayıcı politikalarının yakında uygulamaya konulacağına inanıyor. Ethereum’un hash oranı %7 düştü, Bitcoin’in hash oranı ise geçici olarak yansıtılmıyor.” sözlerini kullanmıştı.

Buna ek olarak dün yapılan açıklamalarda, yaz aylarında Sichuan’da büyük miktarda terk edilmiş hidroelektrik olduğu ve bunların Bitcoin madenciliği için kullanılmadığı takdirde israf olacağı ifade edildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca bu durumun şu an için Bitcoin hash oranlarına yansımadığı ancak durumun belirsiz olduğu da ifade edilmişti.

Bu haberlerin ardından bugün paylaşılan bir gönderiye göre, 18 Haziran’da Sichuan, elektrik üretim şirketlerinin herhangi bir dijital para madenciliğine güç sağlamayı derhal durdurmalarını istedi. Ayın 25’inde ise verilerin ve bilgilerin paylaşılması resmi bir belge ile istendi.

Madenciler Çin’i Terk Ediyor

Kripto para madencileri, yasaklayıcı kararların alınmasından sonra Çin’i terk etmeye başladı. Bazı önemli madencilik tesisleri yasağın hemen ardından faaliyetlerini sonlandırdı. Peki, madenciler nerelere gidiyor ya da hangi bölgeler madenciliğe uygun alanlar olarak görülüyor?

Yapılan açıklamalara göre başta Miami ve Texas olmak üzere pek çok bölge Çinli madencileri çekmek için açıklamalarda bulunuyor. Ancak bu bölgelerde yapı maliyetlerinin Çin’in 6 katı ve elektrik maliyetlerinin ise Çin’in iki katı olduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar