Bloomberg Raporu: ABD’li Senatör, Kripto Para Regülasyonlarına İlişkin Bir Yasa Tasarısı Sunmayı Planlıyor!

ABD'li Senatör Cynthia Lummis'in, kripto para birimi regülasyonlarına ilişkin bir yasa tasarısı sunmadığı planladığı bildirildi.
10:32
24 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin savunucusu ABD’li Senatör Cynthia Lummis’in regülatörlere kripto para birimi düzenlemelerine ilişkin bir yasa tasarısı sunmayı planladığı bildirildi.

ABD’li Senatörden Kripto Düzenlemeleri Hazırlığı

Bloomberg, gün içerisinde yayınlanan raporunda Senato Bankacılık Komitesi üyesi Senatör Cynthia Lummis’in ABD’deki düzenleyici ortamı büyük ölçüde değiştirecek bir yasa tasarısı sunmayı planladığını ifade etti. Rapora göre tasarı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından ortaklaşa denetlenecek olan kripto para birimi regülasyonlarını ele almak için yeni bir düzenleyici kurum oluşturacak. Ayrıca tasarının, farklı kripto varlıkların nasıl sınıflandırılacağı ve vergilendirmenin nasıl detaylandırılacağı gibi alanları da içerdiği bildirildi.

Senatör Lummis, geçen hafta regülasyonlarla ilişkin verdiği demeçte, dijital varlık düzenlemeleri adına sorunların çözüldüğü bir yasal çerçeve üzerinde anlaşmaya varılacağı konusunda iyimser olduğunu vurguladı.

ABD’de Kripto Para Regülasyonlarındaki Belirsizlik Devam Ediyor

Son yıllarda kripto para birimleri, kaydettikleri değer artışı ve piyasa değerlerindeki yükseliş ile birlikte global ölçekte regülatör kurumların radarına girdi. Özellikle ABD’de tek bir federal düzenleyici kurumun olmaması, kripto para birimi düzenlemelerinde birtakım belirsizliklerin devam etmesine neden oldu. Bu süreçte SEC, bu regülasyonlarla önemli bir rol üstlenirken CFTC de yetkilerinin genişletilmesi hususunda yetkililere çağrı yaptı.

Burada özellikle stablecoin‘ler, birçok düzenleyici kurumun eleştirileri ile karşılaştı. Regülatörler, başta USDT ihraççısı Tether olmak üzere stabil kripto para şirketlerinin şeffaf olmadığını ve bu şirketlerin banka benzeri regülasyonlar ile düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar