reklamı kapat
  • BTC  :  37.583,19 ₺
  • ETH  :  1.176,27 ₺
  • BCH  :  2.550,87 ₺
  • XRP  :  2,57 ₺
  • NGC  :  1,34 ₺
  • BTC 37.583,19
  • ETH 1.176,27
  • BCH 2.550,87

Blockchain Geliştiricilerinin Maaşı 180,000 Dolara Ulaştı

3 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

İsviçre’deki blockchain geliştiricilerine olan talep oldukça fazla. Öyle ki bu insanlara ödenen maaşlar yıllık 180,000 doları bulabiliyor.

Görünen o ki günümüz teknolojileri hakkında doğru yeteneklere sahip olmak insanlara oldukça güzel kazançlar sağlayabiliyor. İsviçre merkezli şirket Eidoo’nun CEO’su Thomas Bertani’ye göre ülkedeki geliştiricilerin aldıkları aylık maaşlar, 10,000 dolardan 15,000 dolara kadar uzanabiliyor. Ünlü ekonomi dergisi Business Insider’ın haberine göre bu insanların yıllık kazançları, 120,000 dolardan 180,000 dolara kadar çıkabiliyor.

Bertani’nin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalar ise şu şekilde:

“Blockchain geliştiricilerinin aldıkları yüksek maaşı iki gerekçeyle açıklayabiliriz. Birincisi, yüksek yetenekli blockchain geliştiricilerine ulaşmanın oldukça zor oluşu; ikincisi ise, İsviçre’nin dünyadaki en pahalı ülkeler arasında gösterilmesi.”

Ayrıca Bertani’ye göre; iyi dağıtımlı defter geliştiricisi bulmak, ICO şirketleri sundukları yüksek ücretler sayesinde geliştiricileri çektiği için, “neredeyse imkansız.”

Öte yandan İsviçre; sadece en pahalı ülkeler arasında gösterilmiyor, aynı zamanda ileri düşünceli ülkeler arasında olduğuna da işaret ediliyor. Dijital paralar ve blockchain gelişmeleri gibi konular ülke genelinde oldukça önemseniyor. Ayrıca İsviçre halkı gün geçtikçe, ICO gerçekleştirmeye meyilli şirketlerin odak noktası haline gelmeye devam ediyor. Bilindiği üzere ICO’lar Çin’de yasaklanmış, Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık gibi ülkelerden de olumsuz görüşler almış, kullanıcılar sonuçlarına karşı uyarılmıştı.

Bunlara rağmen İsviçre, ICO’ları yeni tip bir yatırım olarak görüyor ve çoğu insan bu yöntemi, çeşitli dallardaki girişimleri için fon toplama yöntemi olarak kullanıyor. Ülkenin kripto vadisi olarak görülen Zug kentinden yönetilen Kripto Vadi Birliği’ne göre, işlemlerini İsviçre’de gerçekleştiren 100 üzerinde üye ( bireyler ve organizasyonlar) bulunuyor.

Üstelik geçtiğimiz şubat ayında yayınlanan bir rapora göre İsviçre, kendisini potansiyel işletmeler için daha çekici hale getirebilme yolunda çeşitli adımlar attı. Bu amaca ulaşabilmek için İsviçre Federal Hükümeti; İsviçre finans merkezinin rekabetini daha iyi hale getirmek için tasarlanan fintech piyasasına giriş engellerini, hafiflettiğini duyurmuştu.

Kaynak: CCN

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

loading...