reklamı kapat
  • BTC  :  36.532,23 ₺
  • ETH  :  2.636,49 ₺
  • BCH  :  5.731,68 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.532,23
  • ETH 2.636,49
  • BCH 5.731,68

Altcoin’ler Bitcoin Piyasa Değerini Açık Ara Geride Bıraktı

4 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar
crowd

Yeni yıl ile birlikte kripto para piyasaları ilerleyişlerine hızla devam ediyor. Kripto paraların toplam piyasa değeri 700 milyar dolara ulaştı. Üstelik bitcoin hakimiyeti haberin yazıldığı sıralarda %36 civarlarına kadar geriledi.

Kripto paraların kralı olarak tanımlayabileceğimiz bitcoin’e yönelik olan yatırımların azaldığına işaret eden %36’lık bu rakam, bitcoin fiyatının 20 bin bandında tutunamayarak değer kaybetmesinin ardından oluştu. Görünen o ki kripto para yatırımcıları ve kripto paralarla borsa işlemlerine devam eden kullanıcılar, altcoinlere artık daha fazla odaklanıyorlar.

Uzun zamandır beklenen Casper güncellemesinin gerçekleşeceği tarih yaklaşan Ethereum’un, bu gelişmelere liderlik eden kripto paralardan olduğu bilinen bir gerçek. Kripto para; güncel ölçeklendirme sorunlarının üzerine gidiyor ve tüm ethereum ekosistemini güçlendiriyor. Ayrıca Ethereum geçtiğimiz günlerde fiyatını 914 dolara yükselterek tüm zamanlar rekoruna imza atmıştı. Haberin yazıldığı zamanda coinmarketcap’ten alınan verilere göre ethereum, yaklaşık 86 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

Ayrıca ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde, ethereum ağının uzun vadeli ölçeklenebilirlik sorunlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Ethereum gibi, kripto para piyasalarındaki bitcoin hakimiyetine büyük darbe vuran bir başka kripto para da Ripple. Geçtiğimiz haftalar boyunca iddialı bir ivme kazanarak etherum’u yerinden eden kripto para, piyasalardaki en yaygın ikinci kripto para haline gelmişti. Haberin yazıldığı andaki verilere göre 104 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan XRP, bitcoin hakimiyetinin bu denli aşağıda olmasının en büyük nedeni olarak gösterilebilir. XRP şu sıralar 2.71 dolar civarlarında işlem görüyor, tüm zamanların en yüksek fiyatı ise 2.78 dolar olarak tespit edildi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde yayılan, Ripple’ın Coinbase’de listelenebileceği haberinin kripto paraya yapılan yatırımları etkileyen etmenler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin zincirinden türeyen kripto para Bitcoin Cash ise yaklaşık 47 milyar dolarlık piyasa değeriyle kripto para piyasalarındaki en değerli dördüncü para olarak işlem görüyor. Haberin yazıldığı sırada 2.760 dolar civarlarında fiyata sahip olan Bitcoin Cash de, bitcoin hakimiyetini aşağı çekiyor.

Bitcoin’den sonra kripto para piyasalarında lider olarak faaliyet gösteren bu kripto paraların yanında; Litecoin, Cardano, IOTA, Nem, Neo, Stella ve Dash gibi daha küçük piyasa değerine sahip kripto paralar da bitcoin hakimiyetine darbe vuranlar paralar arasında gösterilebilir. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca yaşanan gelişmeler neticesinde bitcoin hakimiyetinin azalması, kripto para kavramının yalnızca bitcoin’den ibaret olmadığına işaret ediyor.

loading...