reklamı kapat
  • BTC  :  36.532,23 ₺
  • ETH  :  2.636,49 ₺
  • BCH  :  5.731,68 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.532,23
  • ETH 2.636,49
  • BCH 5.731,68

Ethereum Vakfı Ölçeklendirme Araştırmalarına Teşvik Ediyor

3 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar
crowd

Kar amacı gütmeyen ve ethereum ağının gelişiminden sorumlu olan kuruluş ethereum vakfı geçtiğimiz günlerde; ethereum blockchaini’nde gerçekleşebilecek işlem sayısının nasıl artırılabileceğine yönelik yapılan araştırmaları destekleyecek iki yardım programını bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir blog gönderisinde ethereumun kurucusu Vitalik Buterin, ağın bir günde bir milyon işlem kapasitesine nasıl ulaştığını açıklayarak kamuoyunu aydınlattı, Buterin’e göre ağı ölçeklendirmek; blockchain uygulaması yaygın bir şekilde kullanılmadan önce, geliştiricilerin üzerine çalışmalarının gerektiği “en önemli teknik görev” olarak ifade edilmeli.

Bu türdeki yardım programları; geliştiricileri, ölçeklendirme sorunu için önerilen iki çözümü uygulamaya koymaya teşvik etmek için başlatılıyor. Günümüz blockchaini üzerine inşa edilecek bu iki çözüm ise şu şekilde: Verileri daha küçük bölmelere ayırma işlemi olarak tanımlayabileceğimiz “sharding” ve iki katmanlı protokoller.

Sharding; birçok node yerine, blockchain’deki bir işlemi doğrulayacak yalnızca birkaç node ile faaliyet gösteren bir süreçtir. Şu sıralar ether’in geliştiricileri, üzerinde çalıştıkları sharding protokolünün özelliklerini bitiriyorlar ve uygulama işlemini yapacak, onları ethereum test ağında başlatacak ekipler arıyorlar.

Öte yandan iki katmanlı protokoller, gerçekleştirilen işlemleri esas ethereum blockchain’inden çıkararak farklı bir yaklaşım sunuyor.

Blog gönderisine göre program doğrultusunda ödenecek yardımlar 50,000 dolardan 1 milyon dolara kadar uzanacak ve üstelik geliştirme masraflarını da kapsayacak. Sonraki safhada ise başarılı ekipler, ethereum ana ağı üzerinde belirtilen protokolleri uygulamak için faaliyet gösterecekler.

Ethereum’un geliştiricilerinin gerçekleştirdiği araştırmaya ek olarak vakıf, ölçeklendirme sorunları ile ilgilenmeleri için başka seçenekleri de değerlendiriyor.

Buterin gönderisinde konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kaydetti:

“Bağımsız geliştirici ekipler, şirketler, üniversite ve akademik gruplar başvuru yapabilirler; farklı tiplerdeki adayların farklı formatlara ve süreçlere ihtiyaç duyabileceğinin farkındayız ve bireysel takımların ihtiyaçlarını karşılamak için esnek hale gelmeye istekliyiz.”

Kaynak: CoinDesk

loading...