reklamı kapat
  • BTC  :  37.357,05 ₺
  • ETH  :  1.170,37 ₺
  • BCH  :  2.544,84 ₺
  • XRP  :  2,55 ₺
  • NGC  :  1,32 ₺
  • BTC 37.357,05
  • ETH 1.170,37
  • BCH 2.544,84

Rus Piskopostan Kripto Paralara Taş!

3 Ocak 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto paralar iyice hayatımızın içinde yer almaya başladı. Ankara’da bitcoin’le daire satışına başlanması bile tek başına kripto paraların hayatımıza etkisini göstermeye yeterli. En yüksek perdeli eleştiriler finansal kurumlardan gelirken, politikadan sinemaya  birçok alanda yetkin isim kripto paralara karşı oldukça katı ve olumsuz yorumlarda bulunuyor. Eleştiri saflarına katılan son isim ise bir hayli ilginç: Rus Ortodoks Kilisesi piskoposu Hilarion Alfeyev.

Alfeyev, piskopos sıfatıyla yaptığı konuşmada Amerikan dolarını eleştirdi. Bir Rus’un Amerikan dolarını eleştirmesi kulağınıza pek de sıra dışı gelmedi değil mi? O halde Alfeyev’in sözlerinin devamına kulak verin:

“Kişisel olarak düşüncem, kripto paraların, temelinde hiçbir şey olmayan yeni finansal balonlar ve Ponzi şemaları olduğu yönünde.”

Alfeyev sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu inovasyon, gerçek varlıkların sanal varlıklara çevrildiği günümüz bankacılık sistemini temsil ediyor. Ve kilisenin hep karşı çıktığı, ama önlemek için pek de bir şey yapamadığı faizciliğe davetiye çıkarıyor. Hepimiz paramızı bankalarda tutmak zorundayız.”

“Kripto paralarla birlikte artık kağıt yerine elektronik numaralar var. Bazı kişiler için kripto paraların bir değeri var, ancak bunun gerçekle bir alakası yok.”

Hilarion Alfeyev, doların günümüzdeki değerini de eleştirmekten çekinmiyor. Alfeyev’in doları kripto paraya benzetmesi ise oldukça dikkat çekici:

“Dünya üzerinde an itibariyle tüm altın rezervlerinin güvence altına alabileceğinden daha fazla dolar var.  Yani dolar bir nevi kripto para. Bu paranın nasıl kontrol edildiğini, fiyatının nasıl alçalıp yükseldiğini ve hatta dolaşımdaki toplam dolar sayısını bilmiyoruz.”

Ortodoks kilisesinin de kripto paralar hakkında görüş açıklamasıyla birlikte bu modaya katılacak yeni kişilerin hangi uzmanlık alanından hangi kişiler olacağı şimdiki en büyük merak konusu.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

loading...