reklamı kapat
  • BTC  :  36.254,05 ₺
  • ETH  :  2.450,53 ₺
  • BCH  :  4.651,19 ₺
  • XRP  :  3,51 ₺
  • NGC  :  2,58 ₺
  • BTC 36.254,05
  • ETH 2.450,53
  • BCH 4.651,19

Putin’in Danışmanı: CryptoRuble Yaptırımları Önleyebilir

3 Ocak 2018
  • Emrah KayaEmrah Kaya
crowd
Financial Times’ın Pazartesi günkü haberine göre, geçtiğimiz günlerde yapılan hükümet toplantısında, Putin’in ekonomi danışmanı Sergei Glazyev, CryptoRuble’nin Batı yaptırımlarını hafifletebileceğini söyledi. Ancak Rus hükümeti, ulusal dijital para çıkarma konusunda henüz resmi bir tutum sergilemedi.

CrytoRuble, geçtiğmiz aylarda Rus hükümeti tarafından yasal bir çerçeveyle sunulmuş dijital paradır. Temelde CrytoRuble, dijital ruble gibi görülebilir.

Financial Times’a göre, Glazyev, devlet kontrolündeki bir kripto paranın, Rusya’yı Batı yaptırımlarına karşı rahatlatabileceğini belirterek şunları söyledi;

CryptoRuble, devlet adına gerçekleştirilen hassas faaliyetlerde işimize çok yarayacaktır. Bu durum yaptırımları dikkate almadan karşı taraflarla olan hesaplarımızı halledebilir.

Bölünmüş Cephe

Glazyev’in CryptoRuble hakkındaki olumlu tutumu yanında hükümet içinde hala kararsız olan ve olumsuz tutum sergileyen taraflar var.

Rus haber ajansı TASS’a göre, 28 Aralık’ta Rusya’daki dijital para birlikleri mevzuatı toplantısında hükümet yetkilileri, CryptoRuble hakkında olumsuz tutum sergiledi. Maliye Bakanı Yardımcısı Alexey Moiseev ve Rusya Merkez Bankası Başkan Vekili Yardımcısı Olga Skorobogatova, ulusal bir dijital paraya gerek duyulmadığı konusunda hemfikirler.

Bunula beraber 2017 Haziran’da St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda Skorobogatova bu görüşün aksini iddia etmişti;

Kesinlikle ulusal dijital paramıza kavuşacağız. Konuyla ilgili çalışmalara başladık bile.

Yeni Bir Sorun Değil

Rus hükümeti, ulusal dijital para fikrini 2015 yılından beri tartışıyor. İlk olarak, Rus ödeme servis sağlayıcısı olan Qiwi, “BitRuble” olarak adlandırılan Rusya ulusal dijital parası fikrini ortaya attı.

Ayrıca Rus Devlet Duma’sında kripto para riskleri ve yönetmeliklerini araştıran resmi bir çalışma grubu da bulunmaktadır. Geçmişte Rusya’da kripto para yasakları hakkında raporla düzenlenme yapılmış olsa da bugünlerde hükümetin resmi duruşu kripto para kullanımının yasal olarak düzenlenmesi yönünde.

Kaynak: cointelegraph.com

loading...