Reklam

“Bitcoin’in ETN’lere İhtiyacı Var”

CBOE CEO'su ETN'lerin de vadeli işlemler kadar etkili olabileceğini ifade etti.
22:00
20 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Chicago menkul kıymetler borsası CBOE’nin CEO’su Ed Tilly Bitcoin piyasasının bir tahvil çeşidi olan ETN‘lere ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Bu sayede Wall Street kurumlarının kripto para dünyasına daha kolay dahil olacağını sözlerine ekledi.

Bitcoin ETN

Tilly Bitcoin piyasasının büyümesinin önündeki en büyük engelin dev yatırımcılar için yeterince türev ürünlerinin bulunmaması olduğunu söylüyor. Tilly’ye göre Bitcoin vadeli işlemlerinin yeterince ilgi çekmemesinin nedeni bu işlemleri takip eden ürünlerin ve ETN’lerin yetersizliği. Vadeli işlemler de ETN’ler de Wall Street firmaları için iyi bir başlangıç noktası.

Ed Tilly CBOE CEO’su

Business Insider’da yayımlanan yazıda Tilly ortalama yatırımcılar için ETN’lerin vadeli işlemlerden daha etkili olduğunu açıkladı. ETN’lerin kripto para dünyasına girme engellerini düşürdüğü ifade etti. ETN’lerin en az badeli işlemler kadar çekici olduğunu sözlerine ekledi.

Bitcoin ETF Onayı

Tiily’ye göre düzenleyiciler piyasa manipülasyonunu kontrol edememekten çekindiklerinden ETF gibi borsalarda işlem gören ürünleri onaylamıyor. Düzenleyicilerin öncelikleri tabi ki yatırımcıları korumak. Bu yüzden ETN’lerin yatırımcı korunmasında cevap olabileceği ve düzenleyicileri de ikna edebileceği düşünülüyor.

Daha önce tanınan kripto para girişimcisi ve CNBC konuşmacısı Brian Kelly ETF’lerin 2019 yılı içerisinde onaylanmasının mümkün olmadığını iddia etti. Ancak CNBC ters indikatör olmasıyla bilinen bir kaynak, bu yüzden 2019’da ETF onaylamalarının gerçekleşebileceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda Bitwise’ın SEC’e Bitcoin ETF başvurusunda bulunması haberlerde yer almıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar