reklamı kapat

Bir “Yıkılmadım, Ayaktayım” Hikayesi: Tether

Yaşadığı onca badireye rağmen Tether halen kripto para sektöründeki hakimiyetini koruyor.
21:00
20 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Tether birçok olumsuz olaya ve iddiaya rağmen “yıkılmadı” ve piyasadaki yerini korumayı  başardı.

CryptoCompare Araştırması

CryptoCompare’in yeni araştırmasında kurumsal ve perakende yatırımcılara piyasa hakkında önemli veriler sunuluyor. Araştırmanın en dikkat çeken noktalarından biri, Tether’ın (USDT) aralık ayında toplam BTC – itibari para ve BTC – stablecoin hacminin %65’inde yer alması. Yani kasımdan sonra BTC – Tether işlemleri %16,5 artış göstermiş.

Stablecoin’ler arasında USDT ile en çok işlemin yapıldığı kripto para ise PAX oldu. PAX – USDT işlemleri tüm işlemlerin %75’ine tekabül etti ve önceki aydan sonra %70 artış yaşanmış oldu.

Tether Tartışmaları

Aralık ayında Tether’in iki rakibi BTC işlemlerinde büyük atılım yaptı. Ekim ayında piyasanın neredeyse %100’üne tekabül eden Tether, iki rakibe ve patlak veren tartışmalara rağmen koltuğunu korudu.

Kasım ayında Tether’ın finansal kapasitesi sorgulanmaya başladı. Hatta borsalar USDT yerine başka bir stablecoin kullanmayı düşünmeye başladı ve Binance USDT yerine “stablecoin sepeti”ni tanıtmayı planladığını duyurdu. Tether iddiaları çürütmek için Deltec Bank’ten aldığı mektubu yayımladı ve mektupta Tether’ın rezerv bakiyesi gösteriliyordu.

Tether’ın Bakiyesi

Bitconexchangeguide’ın haberine göre Tether hazinesi günlük çekim işlemlerine devam etti ve fonlar farklı boyutta gruplara ayrıldı. Bunun sonucunda Tether’ın hazine bakiyesi yaklaşık 493 milyon USDT’ye düştü. En büyük gruplardan biri, aracı bir adres üzerinden Kraken adresine aktarıldı. Deneme amaçlı başlayan hareket son haftalarda düzenli bir coin akışına dönüştü ve grupların miktarı büyüdü.

Şu anda 2 milyarın üzerinde USDT dolaşımda. 1,02 dolardan işlem gören Tether 6. sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.