reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

21 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

Kripto para piyasası gerçekten ilginç bir haftayı geride bıraktı. Haftaya güzel başlayan Bitcoin, hafta kapanışında herkesi ters köşe yaparken, piyasa sıralamasında çok da ön sıralarda olmayan bazı kripto paralar hafta içerisinde ciddi değer kazandı. Hafta açılışını 3580$ (BITFINEX) seviyesinden yapan  Bitcoin, haftayı 3560$ seviyesinden kapatarak sadece değerini korumuş oldu.

Bitcoin haftaya L2 (3600$) seviyesinde başlangıç yapmıştı. Hafta başında gelen alımlarla yükselişe geçen BTC, L2 (3600$) seviyesinin iyi bir destek olarak çalıştığını bizlere gösterdi. Cumartesi gününe kadar da bu desteğin üzerinde yatay hareketine devam etti. Cumartesi günü gelen alımlarla yukarı yönlü bir hareket görüyoruz. Bu hareket L3 (3900$) seviyesine kadar sürmüş ancak bu seviyeden gelen satış baskısı alıcıların zayıflamasına neden olmuş ve günlük bar uzun fitilli olarak kapanmış. Pazar günü oluşan satış baskısı şiddetinin arttığını görüyoruz ki L2 (3600$) seviyesindeki destek de aşağı yönlü kırılmış. RSI tarafında, aşağı kırılan yükselen trendin direnç olarak çalıştığını görüyoruz. Hacim tarafında ise bu hafta oluşan barların çok zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

Grafiğe daha yakın plandan baktığımızda, kısa vadede D1 düşen trendinin çalıştığını söyleyebiliriz. Haftanın neredeyse tamamında, 3680$ seviyesinde bir mücadele olduğu görülüyor. 3680$ seviyesi, geçtiğimiz haftaki analize kadar oluşumunu takip ettiğim TOBO formasyonunun, sağ omuz desteğini oluşturuyordu. Ancak pazar günü bu seviyenin aşağı kırılmasıyla TOBO formasyonu ihtimalini takipten çıkarıyorum.

Günlük grafikte, Üstel Hareketleri Ortalamalara (EMA) baktığımızda, fiyatı EMA21’in baskıladığını görüyoruz. 4 saatlik grafikte ise EMA200’ ve daha çok EMA100 baskısı göze çarpıyor. Her iki zaman diliminde de fiyatın son değerinin EMA21’in altına geçiş yapması görünümü maalesef negatif yapıyor. Piyasada rahatlama olması için öncelikli olarak 4 saatlik grafikte EMA100’ün, günlük grafikte EMA21 ve EMA50’nin üzerine geçiş yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Tüm bu grafiklerin toplamı ne diyor? Cevap net aslında: Dikkatli olunuz! Evet, piyasada bir hacim düşüklüğü var. Bununla birlikte, piyasa yapıcının da (PY) ruh haletini de anlamakta zorluk çekince, psikolojik olarak çok yoruluyoruz. Ancak bu durum piyasada alım-satım yapmamıza tabi ki de engel değil. Doğru adımları atmak, portföyümüzü önce koruyarak, sonrasında artırmak için ihtimalleri dikkatlice gözden geçirip stratejimizi güncellememiz gerekiyor. İhtimallere gelirsek: Mevcut durum için 3680$ seviyesinin altında TOBO formasyonu oluşumu bozulmuştu. Ayrıca L2 (3600$) seviyesi de aşağı kırıldığından, satış baskısının devam etmesini bekliyorum. Bu seviyenin altındaki bar kapanışları öncelikle 3200$3270$ seviyesinin gündeme getirecektir. Fiyatın bu banda kadar düşmesi halinde, ikili dip formasyonu oluşumunu takibimize almak uygun olacaktır. Bu seviyeden kuvvetli alım gelmesi halinde orta vade de iyi bir kar marjı oluşması muhtemel olacaktır. Fiyatın L2 (3600$) seviyesinin üstüne geçmesi halinde, L2 (3600$) L3 (3900$) bandı takip edilmelidir. Bu bant içerisinde D1 düşen trendi de direnç olarak karşımıza çıkacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 21.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.