reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

14 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

Kripto para piyasası 2019’a güzel bir başlangıç yapmıştı, fakat bu hafta piyasada oluşan satış baskısı maalesef ciddi değer kayıplarını da beraberinde getirdi. Haftaya 4170$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan Bitcoin ise hafta kapanışını 3580$ seviyesinden yaparak %14 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’deki bu değer kaybının, altcoin tarafına yansıması ise çok  daha sert oldu. Hafta içerisinde gerçekleşen teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Bitcoin’in haftaya hafif bir satış baskısı ile başladığını, salı ve çarşamba günlerinde de kararsız hareket ettiğini görüyoruz. Aslında ilk üç günün görünümü, bize bir flama formasyonu oluşumunun devam ettiğini gösteriyordu. Ancak perşembe günü gelen satış dalgası T1 trendinin ve L3 (3900$) seviyesinin aşağı kırılmasına neden oldu. Perşembe günü barının geçtiğimiz hafta belirttiğim TOBO formasyonunun omuz kısmından (3680$) destek bulduğunu görüyoruz. Müteakip iki günde de 3680$ seviyesi destek olarak çalışmış. Pazar gününe geldiğimizde ise bu seviyenin aşağı yönlü olarak kırıldığını görüyoruz. Pazar günü barı ise birinci grafikte görülen L2 (3600$) seviyesinden destek bulmuş durumda. RSI tarafına baktığımızda bu hafta gelen satış dalgası ile birlikte yükselen trendini aşağı kırdığını görüyoruz. Hacim tarafında ise haftanın ilk dört gününde satış baskısının artması ile hacimde artış görürken, haftanın son üç gününde yatay ve düşük bir seyir söz konusu. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemizi geçelim.

Bitcoin‘in üzerindeki kara bulutlar maalesef bir türlü dağılmak bilmedi. Yeni yıldaki tüm iyi dileklerimizin de tersine gelişen bir hafta oldu maalesef. Özellikle de haftalardır beklediğim TOBO formasyonu oluşumunun bu hafta bozulmuş olması moralimi gerçekten bozdu. Hatırlarsanız birkaç hafta önce Piyasa Yapıcının hareket tarzı ile ilgili şöyle bir cümle kullanmıştım:  Yani PY, ‘Yok kardeşim, orada TOBO olmayacak.’ derse, yapacak bir şey kalmıyor.”. Sanırım PY aynen bu cümleyi kullandı ve piyasada uyguladı. Sonuç olarak stratejisini net bir şekilde kuramayan veya kurduğu halde uygulayamayan yatırımcılar maalesef zarar etmek durumunda kaldılar.  Burada önemli olan husus; Piyasa Yapıcıya ters hareket etmemektir. Bu şekilde yazması kolay ama uygulaması gerçekten bilgi ve tecrübe isteyen bir durumdan bahsediyorum. Bu bilgi ve tecrübeyi de kendimizi sürekli geliştirerek ve sürekli pratik yaparak elde edebileceğimizi düşünüyorum.

Teknik olarak, Bitcoin’de TOBO görünümünün bozulduğunu belirtmiştim. Eğer piyasaya sert bir alım gelir ve fiyat bir barda 3680$ seviyesinin üzerinde geçiş yaparsa bir ihtimal TOBO yeniden takibimize girer. Bu ihtimali şu anda zayıf olarak görüyorum. Satış baskısına karşın halen L2 (3600$) desteğinin çalıştığını söyleyebiliriz. Bu seviyenin altındaki kapanışlarda bir sonraki destek bölgemiz 3270$ seviyesi olacaktır. Fiyatın bu seviyeyi test etmesi ve üzerinde kalıcı olması durumunda ise ikili dip formasyonu oluşumunu takibimize alabiliriz. 3270$-3200$ seviyesi altında gerçekleşecek kapanışlar ise satış baskısını artıracak dolayısı ile yeni diplerin test edilmesi ihtimali doğacaktır. Fiyatın 3680$ seviyesinin üzerinde kısmen rahatlayacağını, asıl rahatlamanın ise L3 (3900$) seviyesinin üzerinde olacağını değerlendiriyorum. Hacim tarafına baktığımızda haftanın son üç gününde belirgin bir azalma görüyoruz. Bu durumdan ise satış baskısın hacimsiz oluştuğunu ve satıcıların iştahının azaldığı yorumunu yapabiliriz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 14.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.