reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

21 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

Ethereum, önceki hafta başladığı düzeltme hareketini bu hafta da piyasanın akışına uygun olarak sürdürdü. Haftaya 117,5$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan ETH, hafta içerisinde her ne kadar 134$ seviyesini test etse de haftayı 119$ seviyesinden kapatarak %1 değer kazanmış oldu.

Ethereum’a geniş açıdan baktığımızda, halen A ve B düşen trendlerinin devam ettiğini görüyoruz. Hafta içinde, L1(136$) bölgesi direnç olarak çalışmış ve tüm hafta boyunca bu seviye maalesef geçilememiş. Hafta boyunca devam eden fiyat dalgalanmasının, ters flama formasyonuna benzer bir oluşum meydana getirdiğiniz söyleyebiliriz. Nitekim pazar günü gelen satış dalgası ile formasyonun tamamlanmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Formasyonun fiyat hedefi ise L0(102$) seviyesine denk gelmektedir. Grafiğin hacim tarafına baktığımızda zayıf bir görünüm olduğunu söyleyebiliriz.

Grafiğe daha yakın perspektiften bakarsak; pazartesi gelen alımlar ile 125$ seviyesinin yeniden yukarı kırıldığını görüyoruz. Ancak boğalar salı günü ayılara yenik düşmüş ve 125$ seviyesi yeniden aşağı kırılmış. Haftanın geri kalanındaki harekete baktığımızda 125$ seviyesinin direnç olarak çalıştığını ve bar kapanışların bu seviyenin altında olduğunu görüyoruz. Haftanın tüm barları içerisinde pazar günü barı oluşma şekli ile göze çarpıyor. Bu barda oluşan fitilden yola çıkarak, ciddi satış dalgası karşısında, alıcılarında ciddi direnç gösterdiği şeklin yorumlayabiliriz.

Geçen hafta Bitcoin karşısında değer kaybeden Ethereum’un, bu hafta duraksayarak nispeten yataya bağladığını söyleyebiliriz. Ancak fiyat, 4 numaralı yatay trendi aşağı kırmış va haftanın son dört günü, kapanışlar bu seviyenin aşağısında gerçekleşmiş. FIBO düzeltme seviyelerine göre FIBO 0.5 (33085Sat) seviyesinin tüm hafta boyunca destek olarak çalıştığını görüyoruz. ETH/BTC paritesinde de dolar grafiklerindekine benzer şekilde azalan bir hacim söz konusu.

Ethereum’ geçtiğimiz hafta düzeltme hareketine başlamıştı. Bu hafta da düşük hacimle ve ivmesini azaltarak düzeltmesini sürdürdü. Bu durumu Ethereum’un yükselen trendine devam etmesi için olumlu olarak değerlendiriyorum. Ancak Bitcoin’de devam eden sıkıntılı süreci Ethereum yatırımcılarının dikkatli takip etmesini öneririm. Bitcoin’in piyasayı olumsuz yönde etkilemesi halinde Ethereum’un piyasada pozitif ayrışmasının zor olacağını düşünüyorum.

Ethereum’da kısa vadede rahatlama olabilmesi için L1(136$) seviyesinin geçilmesi gerekiyor. Bu seviye üzerinde B düşen trendini takip etmek uygun olacaktır. Yatayda ise 140$ ve 152$ seviyeleri satış gelmesi muhtemel önemli seviyelerdir. Aşağıda ise en önemli destek bölgesi L0(102$) seviyesidir. ETH/BTC paritesinde fiyatın 4 numaralı trend ve FIBO 0.5 (33085Sat) seviyesinin üstünde kalması yukarı hareket için olumlu zemin oluşturacaktır. Bu durumda 1 numaralı düşen trendin yeniden direnç olarak karşımıza çıkacağını değerlendiriyorum.. FIBO 0.5 (33085Sat altında FIBO 0.618 (31064Sat) seviyesi takibimizde olmalıdır. Bu seviyeden yukarı yönlü tepkinin daha hızlı geleceğini düşünüyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 21.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.