X

Bitcoin Yatırım Portföylerini İyileştiriyor: İşte 4 Sebebi

VanEck’e göre Bitcoin yatırım portföylerini iyileştirebilir...
14:00
12 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre büyük ABD yatırım yönetimi firması olan VanEck, Bitcoin’in (BTC) bir yatırım portföyünü baştan aşağı iyileştireceğini dört sebeple açıkladı.

  • İçsel Değer Yerine Parasal Değer

VanEck, Bitcoin’i sık sık dijital altın olarak nitelendiren kurumlardan birisi. Dolayısıyla bu kuruma göre Bitcoin potansiyel bir değer deposu.

Bitcoin eleştirmenleri genellikle Bitcoin’in başarısızlığı için birincil bir argüman olarak kendine özgü bir değeri olmadığını ifade eden temel bir neden sunuyor. Ancak VanEck içsel değer ile parasal değer arasında net bir çizgi çiziyor. Firmaya göre, Bitcoin aslında altın, gümüş, sanat eseri veya ABD doları gibi bir parasal değere sahip.

VanEck araştırma raporunda bu parasal değerin hiçbir şey tarafından desteklenmediğini şu şekilde açıkladı:

Parasal değer, doğası gereği bir varlığın değerinin gelecekte artacağı yönünde yorumlanır. Parasal değeri olan varlıklar değer depolarlar ve geleceğin içsel değere sahip varlıklarına dönüşürler. Bu insanları rahatsız etse de en başından beri durum böyledir.

  • Düşük Korelasyon

VanEck’in açıklamalarına göre Bitcoin altın, bonolar ve geniş piyasa hisse senedi endeksleri gibi geleneksel varlık sınıflarıyla düşük korelasyon sergilemektedir. Bu yüzden portföylerde çeşitlilik sağlayabilir.

Bu iddiayı ispatlamak için şirket Bitcoin’in S&P 500, petrol, emlak gibi büyük piyasa endeksleri ile korelasyonunu gösteren bir tablo hazırladı ve korelasyon seviyesini -1 ile 1 arasında derecelendirdi.

  • Yarılanma İle Güçleniyor

Hazırladığı raporda VanEck, Bitcoin’in arzının belli olmasını varlığın başarısının temel nedenlerinden biri olarak gösterdi. Ayrıca firma her dört yılda bir yaşanması planlanan Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasına da değindi. Her yarılanma döneminin Bitcoin fiyatının artmasına yol açtığını da rapora ekledi.

2020 Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanmasının da bir fiyat artışıyla sonuçlanacağı ifade ediliyor. 

  • Artan Benimsenme

Bitcoin’in artan benimsenmesinin bir parçası olarak VanEck, Bitcoin işlemlerinin günde 400.000 işlemi aştığını, Bitcoin zincir içi işlemlerin ise SWIFT işlemlerinin önemli bir bölümünü oluşturduğunu belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar