reklamı kapat

En Büyük Geliştirici Topluluğuna Ethereum Sahip

Her ne kadar en büyük topluluk Ethereum’a ait olsa da Lubin’e göre bu yeterli değil.
13:00
12 Ekim 2019

Her ne kadar ilk ortaya çıkan kripto para olarak Bitcoin en büyük piyasa kapitalizasyonuna sahip olsa da en büyük aktif geliştirici topluluğu Bitcoin’in elinde bulunmuyor. Kripto para ekosisteminde en büyük geliştirici topluluğu, piyasa hacmi bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum’a ait…

En Büyük Topluluk

Ethereumworldnews’de belirtildiği gibi Ağustos ayında Electric Capital’in yayınladığı kapsamlı bir rapora göre Ethereum Blockchain geliştirme toplulukları konusunda tüm ekosistemde başı çekiyor. Electric Capital’in verilerine göre bugüne kadar katkıda bulunan tüm geliştiricilerin %18’i Ethereum Blockchain’inde çalıştı. Aşağıdaki tabloda da bu durum açıkça belli oluyor.

Ancak Joseph Lubin‘e göre Ethereum’un programlama ekosistemindeki mevcut durumu yeterince iyi değil.

“Yeterli Değil”

Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleşen Ethereum geliştiricilerinin katıldığı Devcon 5 etkinliğinde ConsenSys’in kurucusu Ethereum’da bir milyon geliştiricinin bulunması gerektiğini dile getiriyor. Ethereum geliştirici topluluğunda şu anda yaklaşık olarak 500.000 kişi bulunuyor ve bunların 200.000’i aktif olarak faaliyet gösteriyor. Yani Lubin’in isteğine göre aktif olarak çalışan geliştirici sayısı 5 katına, topluluktaki geliştirici sayısı da 2 katına çıkmalı.

Bunun gerçekleşmesine yardımcı olmak için, Lubin ve bazı ortak çalışanlar Onemilliondevs.com’u başlattılar. Bu web sitesi geliştiricileri Ethereum Blockchain’inde çalışmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yapılan açıklamalara göre bu web sitesi, geliştiricilerin Ethereum ile etkileşime girmelerini sağlamak amacıyla eğlenceli bir ortam yaratmaya odaklanıyor. Web sitesi kullanıcılara bağlantı kurma, projeleri paylaşma, eylemleri sergileme ve itibar oluşturma olanağı sunuyor. Sitede konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanılıyor:

Projelerinizi paylaşın. Yaptıklarınızı gösterin. İtibarınızı oluşturun. Arkadaşlarınızla bağlantı kurun… Ethereum’un gerçekte sunduğu şeyleri keşfedin… Dijital kimliğinizin egemen olduğu, verilerinizin kendinize ait olduğu ve kazandığınızı ödüllerin benzersiz olduğu bir platformda Ethereum topluluğuna katılın.

Bunların yanında Lubin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Libra ile ilgili yorumlarda bulunmuş ve Libra’nın kripto paralar için iyi olacağını ancak insanlık için aynı etkiyi göstermeyeceğini dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun