Bitcoin Vadeli İşlemlerinde Binance ve BitMEX Başı Çekiyor

Crypto Compare, Binance ve BitMEX’in kalıcı Bitcoin vadeli işlemlerinde piyasa hakimiyetine sahip olduklarını ortaya çıkardı. 
17:10
23 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yakın zamanda yapılan bir kripto borsası incelemesi, Bitcoin kalıcı vadeli işlemlerinde iki baskın gücün Binance ve BitMEX olduğunu ortaya çıkardı. Bu iki borsa piyasanın %40’ını elinde bulunduruyor.

Rakamlar Oldukça Etkileyici

Araştırma ve analiz firması Crypto Compare, kripto borsası endüstrisindeki önemli gelişmeleri inceleyen Aralık ayı dijital varlık borsası incelemesini yayınladı. Kurumsal ürünler için, CME‘nin ay içinde 4 milyar doların biraz altında işlem hacmine sahip düzenlenmiş Bitcoin türevleri için hala yol gösterici olduğu ortaya çıktı. Bunun yanında yapılan açıklamalarda Grayscale’in Bitcoin trust ürünün bu toplam işlem hacminin yaklaşık yüzde onuna sahip olduğu belirtildi.

Araştırmaya göre kripto borsalarında işlem gören türev ürünlerde OKEx, günlük türev hacimlerinin çoğunu günde 3.32 milyar dolar ile gerçekleştirdi. bu parametredeki rakamlar Huobi’de 2.7 milyar dolar, BitMEX’de 1.9 milyar dolar ve Binance’de 797 milyon dolar seviyesinde…

Öte yandan raporda, aylık toplam hacme göre en çok işlem gören ürünlerin 53.1 milyar dolar ile BitMEX’in Bitcoin kalıcı vadeli işlemleri olduğu ortaya çıktı.

Diğer İşlem Hacimleri

Bitcoin’in yanı sıra BitMEX Ethereum kalıcı vadeli işlem hacimlerinde 3.6 milyar dolar piyasanın %44’üne hakim olduğunu kanıtladı. Binance ve OKEx ise sırasıyla 1.9 milyar dolar ve 1.7 milyar dolar ile BİtMEX’i takip etti.

Öte yandan yalnızca kripto çiftleri sunan Bitcoin borsalarındaki hacim, toplam işlem hacminin %79’unu (340.29 milyar dolar) oluşturuyor. Kripto çiftleri ile birlikte geleneksel para birimlerini de destekleyen borsalar ise toplam hacmin %21’ini oluşturuyor. Geleneksel işlem çiftlerine bakıldığında ise Aralık ayında geleneksel para işlemlerinin %70’inin USD ile yapıldığını ortaya çıkardı. Ancak, Aralık ayında satış hacmi bir önceki aya göre %9 azalarak 835.000 Bitcoin’e düştü.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar