reklamı kapat

Tether Altına Endeksli Stablecoin’ini Tanıttı!

Tether, altına endeksli stablecoin Tether Gold'u duyurdu!
08:00
24 Ocak 2020

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether (USDT), yeni projesini resmen tanıttı. Tether normalde ABD Dolarına ve Avro’ya endeksli stablecoin’leri ile bilinse de, bu sefer direkt fiziksel altına endeksli Tether Gold‘u piyasaya sürdü.

Yazının en altındaki tweet’ten de okunabileceği üzere yeni stablecoin XAU₮ sembolü ile anılacak ve Ethereum‘un yanı sıra Tron‘un blockchain ağında piyasaya sürülecek. ERC-20 ve TRC20 tabanlı token’lerin hangi ağda ne kadar miktarda piyasaya sürüleceği ise henüz netleştirilmedi. Coindesk’in aktardığı bir habere göre Tether Gold özellikle artan jeopolitik risklerin doğurduğu alternatif bir finansal sistem ihtiyacından dolayı üretildi.

Tether Gold Artan İhtiyaçları Karşılayacak

2020 yılının başlarında yaşanan ABD ve İran geriliminde lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yanı sıra dünyanın 1 numaralı güvenli liman varlığı altında yükseliş yakalamıştı. BTC’nin yükselişi %10 ve üzerine çıkarken altın sadece %3 yükselişle yetindi. Buna rağmen trilyonlarca dolarlık toplam piyasa değerine sahip olan altının elde ettiği %3’lük artış, Bitcoin’in toplam piyasa değerinden bile çok fiyat yükselişi anlamına geliyor.

Her bir Tether Gold direkt olarak İsviçre içerisindeki bir depolama firmasının koruması altındaki altın ile endekslenecek ve desteklenecek. Tether direkt olarak fiziksel altın depolaması üzerinde kontrole sahip olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.