reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
8 Nisan 2019

Bitcoin uzun zamandır özlemle beklediğimiz yükselişini yaparak kripto para piyasasına yeniden heyecan getirdi. Haftaya 4170$ (Bitfinex) seviyesinden başlangıç yapan Bitcoin, hafta kapanışını 5200$ seviyesinden yaparak %25 değer kazanmış oldu. Bitcoin’deki bu sert yükselişe altcoin tarafı, Dolar paritesindeki fiyatlarında (BTC’nin yükselişinden kaynaklı olarak) eşlik etti. Altcoinlerin BTC bazlı fiyatlarında ise bir miktar düşüş gerçekleşti.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin, pazartesi gününü sakin geçirdi. Salı günü sert yükselişe başlayan BTC’nin, hafta boyunca yukarı yönlü ivmesini koruduğunu görüyoruz. BTC, bu hareketiyle sırasıyla G (4450$), A düşen trendi ve F (4900$) dirençlerini yukarı kırdı. Hacim tarafında görülen artış da yukarı hareketin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Çarşamba günü E (5400$) seviyesine kadar artış gösteren BTC, F (4900$) seviyesinden destek bularak yukarı hareketine azalan hacimle devam etmiş. Yükselişle beraber RSI değerinin 86’ya ulaşarak aşırı alım bölgesinde ulaştığını görüyoruz.

Grafiğin kısa vade görünümünde; 4250$ seviyesinin üzerindeki sert hareketi daha net görüyoruz. Ayrıca F (4900$) seviyesi haftanın dört gününde destek/direnç olarak çalışmış.

Üstel hareketli ortalamalarda (EMA); fiyat, geçtiğimiz hafta tüm ortalamaların üzerine geçiş yapmıştı. Bu haftaki yükselişle ortalamaların yukarıya doğru yöneldiğini görüyoruz. EMA21 tüm ortalamaların üzerine geçiş yaparken, EMA50’nin de EMA100’ü yukarı yönlü kesmek üzere olduğu görülüyor.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin, bu hafta kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Gerçekten de özlediğimiz yükseliş hareketlerinden birini, uzunca bir süre sonra yeniden görünce ben de heyecana kapıldım. Yatırımcı psikolojisi işte, düşüş sürecinde hepimizi epey yıprattı. Bu yükseliş bizlere ilaç gibi geldi. Peki önümüzdeki günlerde neler olabilir? Verileri inceleyelim ve değerlendirelim.

Geçtiğimiz birkaç haftada, BTC ile ilgili olumlu sinyallerden bahsetmiştim. Bu olumlu sinyaller sonrasında gelen sert yükseliş, durumu çok daha iyi hale getirdi. Yine de tedbiri elden bırakmamak, piyasayı iyi takip edip stratejimizi oluşturmak önceliğimiz olmalı.

Öncelikli olarak 15 aydır kırılamayan A trendinin yukarı yönlü kırılması çok önemli bir gelişme. Bu trendin üzerinde yukarı yönlü hareketin devamını bekliyorum. Ancak bu beklentim uzun soluklu boğa piyasasının başladığı anlamına gelmiyor. Uzun soluklu boğa piyasası için beklediğim 3 husus daha var: Hareketli ortalamaların durumu ve A düşen trendinden onay alınması ve 6300$ bandının yukarı kırılması. Bu belirttiklerim orta vadede takip edilmesi gereken hususlardır. Peki daha kısa vade için neler dikkat etmeliyiz?

Kısa vade için F (4900$) seviyesinin desteğinde bir düzeltme olabileceğini düşünüyorum. Hacmin azalması ve RSI değerinin aşırı satımda bulunması da bu beklentimi destekleyen hususlardır. Satış baskısı artarsa A trendi ve G (4450$) seviyesi destek olarak takip edilmelidir. Ancak piyasadaki olumlu havanın devam etmesi ile Fiyat-RSI arasında negatif uyumsuzlukla E (5400$) ve D (6200$) seviyelerinin hedefleneceğini düşünüyorum. D (6200$) seviyesi çok önemli direnç konumunda bulunuyor. BTC fiyatının bu seviyeye ulaşması halinde, sıkı takip etmek uygun olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 08.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun