reklamı kapat

Litecoin Kurucusundan İsabetli Fiyat Tahminleri

Charlie Lee fiyat tahminleriyle takipçilerinin yüzünü güldürdü.
22:00
7 Nisan 2019

Litecoin (LTC) kurucusu Charlie Lee geçmişte oldukça cesur fiyat tahminlerinde bulundu ve çoğu tahmini isabetli oldu. Lee LTC fiyatının dip noktasını bildi, coin’lerini 2017 yükselişinde tepeye yakın bir noktadan sattı.

Charlie Lee Kimdir?

Charlie Lee bir bilgisayar uzmanı, Litecoin’i kurmadan önce Google çalışanıydı. Google’dan sonra Coinbase’de yönetici mühendis olarak görev aldı. Lee şu anda Litecoin Vakfı için çalışıyor ve Litecoin’in yaygınlaşmasına katkı sağlıyor.

Litecoin’i piyasa sürdüğümde kurucuları tarafından önceden kazılmış birçok kripto para vardı, bu insanlar sadece zengin olmak istediler. Ben Litecoin’i çıkarmadan önce Bitcointalk’ta duyuru yaptım ve kullanıcıların Litecoin kazmasına olanak tanıdım. Böylece başlangıçta Bitcoin’den daha dağıtık sistemi sağlamış olduk.

Lee’nin Fiyat Tahminleri

8 Mayıs 2017’de SegWit ile uyum sağlayan ilk büyük kripto para olan Litecoin’den beklentiler giderek yükselmeye başladı. Litecoin SegWit ile birlikte işlem yüklerini azalttı, hızlandı ve Lightning Network için zemin hazırlanmış oldu. Güncellemeden 1 ay önce Litecoin kurucusu SegWit’i benimseyen sayısı arttıkça LTC fiyatının da aynı orada artacağını belirtti. Lee 1 LTC 7 dolarken SegWit’ler %100’e ulaşınca fiyatın da %100 artarak 14 doları görebileceği tahmininde bulundu. 2 gün sonra LTC %80 değer kazanımıyla günü 11 dolarda kapattı. 10 Mayıs’ta SegWit’ler tamamen ağa uyum sağlayınca fiyat Lee’nin beklentilerinin de üstüne çıktı LTC 31,96 dolara ulaştı.

14 Eylül 2017’de Tuur Demeester Bitcoin 4650 dolardan 3000 dolara gerileyince bu noktanın dip olduğunu söyledi ve bitcoin almaya başladığını açıkladı. Charlie bu görüşe katıldığını belirtti. O günden bu yana Bitcoin 3000 dolar kadar düşük bir seviye görmedi.

Lee aynı zamanda piyasanın tepe noktaya ulaştığını da bildi ve birkaç yıl sürebilecek ayı sezonunu tahmin etti. Bununla birlikte LTC fiyatının da uzun süre ayıların etkisinde olabileceğini ifade etti, LTC almayın diye uyardı:

https://twitter.com/SatoshiLite/status/940353265585160192

Bu tweet’in üstünden kısa bir süre geçtikten sonra LTC fiyatı 20 dolara kadar geriledi, Lee LTC’lerini satması hakkında şöyle açıklamada bulundu:

Ortada her zaman kişisel varlığım ve eylemlerimin Litecoin’i ya da kripto paraları etkilediği hakkında şüphe olacak. Bu yüzden bütün LTC’mi sattım ya da bağışladım. Litecoin finansal olarak bana çok kazandırdı, bundan sonra Litecoin’le bağlarımı koparıyorum. 6 yıldan sonra ilk defa 1 adet LTC’ye dahi sahip değilim.

Diğer yandan Lee ETH’nin BTC’yi geçemeyeceğini ancak LTC’nin BCH’yi geride bırakacağını da ifade etti. Şu anda LTC ve BCH piyasa değerleri oldukça yakın seyrediyor. Lee sürekli tahminde bulunan bir isim değil ancak tahminde bulunduğunda oldukça isabetli oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun