reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
8 Nisan 2019
  • Barış B.Barış B.

Haftaya 0,313$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta kapanışını 0,365$ seviyesinden yaparak %16 değer kazandı. Ripple, Bitcoin karşısında değer kaybetmeye devam ettiği için Ripple’ın USD performansı, Bitcoin ve Ethereum’a göre sönük kaldı.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple, geçtiğimiz hafta T1 trendini yeniden test etmişti. Bu hafta Bitcoin’in başlattığı hareket neticesinde, XRP de yukarı hareket ederek T1 trendinden uzaklaşmış oldu. Salı günü L2 (0,355$) seviyesini test eden XRP günlük bar kapanışını bu seviyenin üzerinde yapamamış ve müteakip iki gün satış baskısı ile karşılaşmış. Cuma günü gelen alımlarla L2 (0,355$) seviyesi yukarı kırılmış ve hafta sonu bu seviye destek olarak çalışmış. Grafiğin hacim tarafında, fiyattaki yükselişle birlikte belirgin bir hacim artışı da olmuş. RSI değerinin ise 70’in hemen altında seyrettiği görülüyor.

Grafiğin yakın planında; yukarı hareketle birlikte gelen hacim artışını daha net görüyoruz.

XRP/BTC paritesinde D1 trendine yakın bir seyir söz konusu iken, salı günü BTC’nin yukarı hareketiyle birlikte XRP/BTC’nin düşüşe geçtiğini görüyoruz. Bu düşüş, fiyatı Y4(6900Sat) seviyesinin altına kadar taşımış. Cuma günü gelen alımlar XRP/BTC fiyatını D1 trendine kadar taşısa da yukarı kırılım gerçekleşememiş. D1 trendinden oluşan satış baskısı hafta sonu da etkisini göstermiş. Grafiğin RSI değeri hafta içerisinde aşırı satım bölgesine düşmüş. RSI hafta kapanışını 30 değerinde yapmış.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, Bitcoin’in yukarı hareketi sayesinde bu hafta dolar bazında yükselişe başladı. Ancak, BTC karşısında değer kaybetmeye devam ettiği için, dolar bazındaki kazanç oranı BTC’ye göre oranla düşük kaldı. Bu durum Ripple yatırımcılarını maalesef hayat kırıklığına uğrattı. Peki teknik grafikler ne diyor?

Ripple’ın dolar bazındaki grafiği yukarı hareket için çok olumlu dururken, BTC bazlı grafiği de bir o kadar olumsuz görünüyor.  Durum böyle olunca da XRP’nin dolar bazındaki değeri baskılanmış oluyor. XRP/BTC grafiğindeki D1 düşen trendi yukarı kırılmadığı sürece de bu baskılamanın devam edeceğini düşünüyorum. XRP/BTC fiyatının Y4(6900Sat) altında kapanışlar yapması halinde T1 yükselen trend desteğine kadar gerileme olasılığı artacaktır. T1 seviyesi daha öncesinde destek olarak iyi çalıştığı için fiyatın bu seviyelerde tutunacağını değerlendiriyorum. Hatta daha öncesinde bu seviyeden yukarı sert hareket olduğu için dikkatli takip etmekte fayda olacaktır.

Dolar bazlı destek ve dirençlere gelirsek; kısa vadede 0,407$ seviyesi, orta vade de ise L3 (0,463$) direnç olarak göze çarpıyor. XRP fiyatı L2 (0,355$) seviyesi üzerinde kaldığı sürece bu seviyeler hedef olacaktır. L2 (0,355$) seviyesi destek olarak da ayrıca önem arz ediyor. Çünkü bu seviyenin altında T1 yükselen trendi yeniden gündeme gelecektir. Bu da XRP üzerindeki baskının artmasına neden olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 08.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.