Bitcoin Şehri: Arnhem

11:13
10 Ekim 2014
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Mayıs 2014 tarihinde Hollanda’nın Arnhem şehrinde açılan, “Bitcoin City” olarak adlandırılan bölgeye ilgi giderek büyüyor. Bununla birlikte, bölgede Bitcoin kabul eden cafe, restoran ve mağazaların sayısı da artıyor. Bitcoin meraklıları tarafından 15 işletmeyle başlatılan proje, şu anda 30 işletmeyle devam ediyor.

Bitcoin City Arnhem projesinin amacının, yerel işletmeleri Bitcoin ile buluşturarak kripto paraların yoğun kullanılmasını sağlayan bir atmosfer yaratmak olduğu belirtiliyor. Amsterdam’a bir saatlik mesafede bulunan Arnhem, dünyada Bitcoin’in işletmeler tarafından kullanıldığı en yoğun bölge olarak gösteriliyor.

Bitcoin City’de eğlence mekanları dışında, bisiklet kiralama veya bir marketten alış veriş yapma gibi bir çok seçenek, kredi kartı veya nakit para olmaksızın Bitcoin ile hizmete sunuluyor. Başlangıçta dikkat çekmek için bir günlük bir organizasyon olarak başlayan proje, yoğun ilgi ve yerel halkın desteği ile başarıya ulaşmış; bu nedenle uygulamanın sürekli olarak devam etmesi yönünde karar alınmıştır. İşletmeler ise, Bitcoin’in kredi kartları gibi ek giderleri olmamasının kendi yararlarına olduğunu ve yeni ödeme sistemi olarak kriptolarla devam edebileceklerini belirtiyorlar.

Kaynak: cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar