Yatırımda Bitcoin ve Litecoin ilişkisi

00:05
14 Ekim 2014
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bilindiği gibi Litecoin, Bitcoin’den sonra üretilmiş en gözde kripto paralardan biridir. Şu an 130 milyon dolar piyasa hacmine sahip olan LTC, yaklaşık 3.80 dolardan işlem görmektedir. İşlem hacmi olarak başı çeken OKCoin, BTC China ve BTC-E gibi büyük exchange şirketlerinde günlük 3 ile 4 milyon dolar arası Litecoin işlemi yapılmaktadır.

Litecoin’in büyük çıkış noktası Bitcoin gibi 2013 Kasım ayında gerçekleşmiştir, Bitcoin’e paralel olarak yükselişe geçen LTC, 28 Kasım 2013 itibariyle 1 milyar doların üzerinde piyasa hacmine ulaşmış ($1,145,000,000) ve bir LTC’nin yaklaşık değeri 40 doların üzerine çıkmıştı.

Bitcoin’in son bir yıldır gerçekleşen tüm iniş ve çıkışları değerlendirildiğinde, aşağıdaki grafikte kırmızı ile belirtilen noktalarda da görüleceği üzere, Litecoin’in Bitcoin ile aynı tarihlerde paralel iniş ve çıkış yaptığı net bir şekilde görülebilir. Bire bir aynı anda olması tabi ki beklenmemelidir; yine de ikisinin birbirleriyle çok yakın bir seyir izlediği, kırılma noktalarında ise beraber hareket ettiği görülebilir.

Litecoin çoğu zaman Bitcoin ile alınıp satıldığı için, ikisinin birden düşmesi veya çıkması normal olarak yorumlanabilir; fakat burada önemli nokta, düşüşün ve çıkışın orantısal yüzdesini yakalayabilmektir. Örneğin, Kasım 2013 başlarında BTC 415, LTC 4 dolardı,  Kasım ayının sonunda ise, BTC 1000, LTC ise 45 dolara yükselmişti. Eğer yalnızca Bitcoin fiyatından kaynaklı bir yükseliş olsaydı, LTC fiyatının 2,5 kat artış ile yaklaşık 10 dolar olması gerekirdi; fakat burada neredeyse 1’e 5’lik bir oran görmekteyiz. Kısacası, bazı kırılma noktalarında Bitcoin 1 puan arttığında Litecoin 5 puan artmıştır.

Diğer önemli konu, işlem ve piyasa hacimlerinin fiyatla orantılı bir şekilde artıp azalmasıdır. Örneğin, 2013 yılı sonunda 13 milyar dolar olan Bitcoin piyasa hacmi şu an yaklaşık 5 milyar dolar civarındadır. Litecoin ise, aynı tarihlerde 1 milyarın üzerini görmüşken, şu anda yaklaşık 130 milyon dolar civarlarında gezmektedir. Buradan ve yukarıdaki paragraftan çıkarılacak tek bir sonuç vardır, Bitcoin’deki tüm iniş veya çıkış yönündeki kırılmalar, Litecoin’de misli ile yankı bulmaktadır.

Sonuç olarak, tüm bu görüşler ve veriler; “Bitcoin yükseldiğinde Litecoin daha büyük oranla artabilir, düştüğünde ise daha büyük oranla düşebilir” fikrini desteklemektedir.

Yatırımcılar ne yapmalı?

Bu bilgiler ışığında, Bitcoin’in yükseleceğini düşünen bir yatırımcı, Bitcoin yerine Litecoin’e yatırım yaparak çok daha fazla kazanç sağlayabilir. Bitcoin’i 400 dolardan alıp 800 dolar civarından 6 ay sonra satmayı hedeflemişseniz, %100 kar elde edebilirsiniz. Aynı şey Litecoin için yapıldığında, 4 dolardan alınan LTC, Bitcoin’in 800 dolar olduğu bir ortamda %100’den çok daha fazla kar getirebilir. Bu nedenle, şu an için yapılabilecek bir Litecoin yatırımının,  Bitcoin’in yükseleceğini düşünen yatırımcılar için uygun olduğu söylenebilir. Fakat, BTC düştüğünde LTC’nin de daha yüksek bir oranda düşebileceği hiç bir zaman unutulmamalıdır.

Peki neden Litecoin? Litecoin’in Bİtcoin’den hemen sonra yaratılması, toplam piyasa hacmi, günlük işlem hacmi, birim fiyat olarak değeri, tüm exchange siteleri tarafından desteklenmesi, bilinirliği, algoritması ve kripto kullanıcılarının bu zamana kadar Litecoin’e olan güveni gibi bir çok sebep onun ikinci sıradaki yerini sağlamlaştırmaktadır. Bu nedenlerle Litecoin, uzun vadeli bir kripto para olarak değerlendirilebilir.

Veriler coinmarketcap’den sağlanmıştır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar