Bitcoin sembolü ve kodu standart olacak

12:08
8 Ekim 2014
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin Vakfı Finansal Standartlar Çalışma Grubu, önümüzdeki 6 ay içerisindeki projelerini açıkladı. Bu gelişmeye göre grup, Bitcoin sembolünü ve kodunu standart hale getirme çalışmalarına başlayacak.

Proje kapsamında Bitcoin, kod ve kısaltma standartlarıyla ilgili olan ISO 4217 standardına uygun hale getirilecek. Bu bağlamda, Bitcoin için yaygın olarak kullanılan BTC kodunun ISO standartlarına uygun olmadığı belirtiliyor. ISO’ya göre, emtia, yatırım aracı veya para birimlerinde kodun ilk harfi X olmak zorunda, bu nedenle Altın XAU, Euro ise XEU olarak kısaltılıyor. Bunun anlamı, standartlaşma çalışmaları sonucunda BTC olarak kullanılan kısaltma artık kullanılmayacak.

Grubun bir diğer çalışması ise Bitcoin sembolü ile ilgili, şu anda yaygın olarak B, ฿ ya da Ƀ gibi simgeler kullanılıyor ve bu simgelerin Unicode olduğu için standartlara uygun olduğu belirtiliyor. Bu sembollerden biri mi yoksa başka bir sembol mü seçilecek henüz bilinmiyor; ama seçim için ortak mutabakata dayalı bir şekilde karar alınacağı vurgulanıyor.

Vakfın yöneticisi Jon Matonis ise, standartlaşmanın Bitcoin’i yaygın hale getirme çalışmalarında engelleri kaldırmak için önemli olduğunu ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar