Bitcoin’i Olanlara Piyasa Gurusundan “Ölüm Kesişimi” Uyarısı: Kötü Olacak!

Ünlü kripto para analisti Benjamin Cowen, Bitcoin (BTC) yatırımcılarını uyararak en büyük kripto para için şu anda uğursuz bir göstergenin sinyal verdiğine dikkat çekti.
15:56
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ünlü kripto para analisti Benjamin Cowen, Bitcoin (BTC) yatırımcılarını uyararak en büyük kripto para için şu anda uğursuz bir göstergenin sinyal verdiğine dikkat çekti. İşte analistin uğursuz olarak nitelendirdiği o Bitcoin göstergesi ve verdiği sinyal.

Death Cross Uyarısı

Kripto para analisti Benjamin Cowen, yeni bir YouTube videosunda 784 binden fazla abonesine ilk kez Bitcoin’in haftalık grafiğinde bir death cross (ölüm kesişimi) görüldüğünü söyledi. Ölüm kesişimi, kısa vadeli bir hareketli ortalama uzun vadeli bir hareketli ortalamanın altına düştüğünde gerçekleşir ve fiyattaki zayıflığı yansıtır.

Analist, BTC’nin 50 haftalık basit hareketli ortalamasının (SMA) 24 bin 678 dolar ve 200 haftalık SMA’sının şu anda 24 bin 999 dolar seviyesinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

Normalde ayı piyasalarında 200 haftalık SMA’nın altına neredeyse hiç inmeyiz. Eğer Bitcoin dipteyse de bu nispeten kısa bir süreli olur. Çoğunlukla bu fitillerden ibarettir. Şimdi, bu ayı piyasasında çoğunlukla Haziran ayından beri SMA’nın altındayız. Şimdi BTC bir şekilde 200 haftalık SMA’ya geri döndü, ancak geçmiş veriler ışığında destek olarak tutulan seviyeyi kesin olarak kırmış değiliz.

Bitcoin İçin En Kötü Senaryoyu Yazdı

Cowen, BTC için en kötü senaryonun 2000 – 2002 yılları arasındaki dot-com çöküşü sırasında Nasdaq‘ı taklit etmesi olacağını iddia ederek yatırımcıları uyardı:

Yüzde 77’lik bir geri çekilme ardından 50 haftalık SMA’ya kadar yüzde 60’lık bir ralli ve ardından son düşük seviyeye doğru yavaş bir düşüş olabilir. Ancak Nasdaq’ın bile bunu yaptığında aslında 50 haftalık SMA’ya çıktığı ardından düştüğü ve bir ay boyunca burada yatay gittiği, yükseldiği ve sonra aşağı yönde hareket ettiği bir tür yerel ikili tepeye sahip olduğunu unutmayın. Aslında Nasdaq’ın geçmişte yaptığı da buydu, bu yüzden belki de böyle bir şeyin yaşanması konusunda dikkatli olmalısınız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar