3 Kıdemli Uzman Şimdi Açıkladı! Kripto Paralar Yükselecek Mi?

Üç uzman piyasada bundan sonrası için neler bekliyor? Bitcoin fiyatı için geniş bir aralık çizildi. Karar vakti yaklaşıyor.
15:35
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Makro ekonomik gelişmelerin kripto para fiyatları üzerinde büyük etkisi olduğunu biliyoruz. Bugün son derece kritik. Açıklanacak ABD enflasyon verisi artık orta vadeli yön tayini için önemli bir kırılım noktası olabilir. Peki uzmanların kripto para piyasasına dair beklentileri neler? Bitcoin ve altcoinler yükselmeye devam edecek mi?

Kripto Paralar Yorum

Bitcoin 22.000 doların altında kalmaya devam ediyor ve bugün açıklanacak olan enflasyon verisi piyasa için yön belirleyici olacak. Hedef aralık oldukça geniş, Bitcoin fiyatı ya 19.000 dolara ya da 25.000 dolara doğru hareket edecek. Günün en önemli gelişmesi 16:30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verisi ve beklenti %6,2 seviyesinde geleceği yönünde. Yani önceki aya göre %0,2’lik bir düşüş bekleniyor. Nitekim düşüşün devam etmesi son derece kritik çünkü 3 aydır enflasyon istikrarlı biçimde düştüğü için yükselen bir piyasa gördük.

On-chain analiz şirketi CryptoQuant‘a katkıda bulunan Venturefounder, bugün gelecek verinin beklenti altı olması halinde 24.000 dolar ile 25.000 dolar seviyesi arasında yeni bir lokal zirve yapılabileceğinden bahsetti. Ayrıca şunları söyledi;

“Tersine olumsuz sürpriz, 19-20 bin BTC‘ye mükemmel bir yeniden test oluşturacaktır Çok önemli bir gün. Dalgalanma bekleyin.”

Kripto Uzman Yorumu

Eight’in kurucusu ve CEO’su Michael Poppe Bitcoin’in mevcut geri çekilmesinin “son aşaması” üzerine önemli bir tahminde bulundu ve 20.500 dolar testinin ardından yükselişin devam edebileceğini söyledi. Öte yandan trade şirketi QCP Capital son piyasa güncellemesinde, verilerin ötesindeki faktörleri kripto yatırımcıları için endişe kaynağı olarak duyurdu. Blockchain firması Paxos ve Binance ile BUSD üzerine kurulan baskının ABD düzenleyici politikası söz konusu olduğunda buzdağının görünen kısmı olabileceği uyarısında bulundu. Bu da daha fazla piyasa düşüşünün kapıda olduğu anlamına geliyor.

“Düzenleyici çekiç hala sektöre karşı olduğundan (muhtemelen 2024 seçimlerine kadar), kriptonun piyasa değerindeki artış bu açıdan şimdi daha da bastırılmış görünüyor. Bu nedenle, bugünkü TÜFE baskısı, kripto için olumsuzluğun boyutuna karar vermek için çok önemlidir.”

QCP, enflasyonun kavramsal olarak düşmesine rağmen Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürmesi söz konusu olduğunda beklentiler ve gerçeklik arasında bir uyumsuzluk olduğunu belirtti.

“Faiz piyasasında, şu anda %5,2’lik bir nihai oranı ve ardından 23 Aralık’a kadar 30 baz puanlık bir indirimi fiyatlıyoruz; bu, sadece 2 hafta önceki %4,9’luk nihai oran ve 50 baz puanlık indirimden muazzam bir artış anlamına geliyor. Risk varlıkları faiz beklentilerindeki bu artışa açıkça uyum sağlamadı ve bugünkü baskının tüm piyasaları aynı hizaya getirmesini bekliyoruz.”

Fed henüz faiz tavanı %5,1’in üzerine taşımadı bu açıdan 22 Mart tarihinin önemi çok daha büyük. Ancak yine de son toplantıda piyasadaki iyimserliği büyük ölçüde baltalamayan Powell, risk piyasası yatırımcılarına umut veriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar