Bitcoin Aniden 22.000 Dolar! Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Bitcoin fiyatı sürpriz biçimde yükseldi ve milyonlarca dolarlık tasfiyeyi beraberinde getirdi. Peki bunu nasıl yorumlamalıyız?
18:14
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatı birkaç dakika önce aniden 22.000 doların üzerine çıktı ve bu beklenen bir hareket değildi. Kral kripto para birimi beklenenden çok daha yavaş düşen enflasyon verisinin etkisiyle 21.500 doların altına düşmüştü. Ardından şaşırtıcı bir şekilde yükselmeye başladı. Peki bunun sebebi neydi? Yükseliş devam edecek mi?

Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 22.200 doların üzerinde bulunuyor. Kritik destek seviyesi birkaç gün önce kaybedilmişti ve BTC fiyatı yaklaşık 900 dolar kaybetti. Ancak bugün gelen enflasyon verisinin ardından biriken açığa satış pozisyonları fiyatın hızla yükselmesine neden oldu. Ocak ayındaki milyarlarca dolarlık ani kurumsal alımları da hesaba katarsak son yükselişin bu yıl için lokal bir zirve belirleme ihtimali artıyor. Gelen satışlarla düşen RSI son birkaç gündür aşırı satış bölgesine yaklaşmıştı. Bu da devam eden bir yükseliş için müsait ortamı oluşturdu.

Kripto paralar Bitcoin’in yeniden 22.200 doları aşmasıyla yükselişine devam ediyor. Fiyatın 22.200 doları koruması ve 22.800 doları yeniden destek olarak işaretleyip 25.000 doları hedeflemesi gerekiyor. Şimdilik kesin bir geri dönüşten bahsedemeyiz mevcut hareketin 4 saatlik mum kapanışı yakından izlenecek.

Sürpriz Bitcoin Yükselişi

Son ralli yatırıcılar için sürpriz oldu ve Coinglass verilerine göre 32 milyon dolarlık tasfiyeyi beraberinde getirdi. Sadece 1 son bir saatte tasfiye edilen bu rakam yüksek kaldıraçlı işlemlerin riskini bir kez daha gözler önüne seriyor. 24 saatlik tasfiyenin 95 milyon dolar olduğunu düşünürsek bu rakam gerçekten de büyük.

Hızlı yükseliş toplu alımlara işaret ediyor ancak bunun daha ne kadar süreceğini kestirmek güç. Ayrıca SEC’in baskısı devam ediyor ve son gelen enflasyon verisi 22 Mart için pek olumlu değil. 3 aydır beklentinin epey altında gelen enflasyon verisi yükselişin temelini oluşturuyordu şimdi enflasyondaki gerilemenin yavaşlamasıyla Fed’in faiz tavanını artıracağı bir sürece de girmiş olabilir. Temkinli olmak isteyen yatırımcıların 25.000 dolar üzerinde haftalık kapanış beklemesi yararına olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar