Öncü Sinyal Geldi! Kripto Paralar İçin Alarmlar Çalıyor!

2021 yılı Haziran ayında da benzer bir şey olmuştu ve şimdi tekrarı olabilir. Kritik seviyenin korunması oldukça önemli.
19:58
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kral kripto para birimi yazı hazırlandığı sırada 22.000 dolar seviyesine yakın bir bölgeden alıcı buluyor ve son sıçrama şaşırtıcıydı. Ocak ayından bu yana milyarlarca dolarlık agresif alımların piyasayı yukarı çektiğini gördük. Düşüşte yaşanan duygu durumu şimdi de yükselişte yaşanıyor. Yatırımcılar her düşüşte fiyatın yükselebileceğini umuyordu ve BTC 15.500 dolara kadar geriledi. Şimdi de her yükselişte tekrar düşüşe başlayacakmış gibi bir hissiyat piyasaya yayılıyor.

Bitcoin Death Cross

En özet haliyle Bitcoin eğer  kabaca 22.000 doların altında kalmaya devam ederse kripto para piyasalarında yılın ilk Death Cross’u görülebilir. En azından şimdilik grafik bunun yaklaştığını söylüyor. Bu teknik oluşum büyük düşüşler sırasında görülüyor. Kripto piyasası oldukça değişkendir. Bu nedenle, katı bir stratejiye veya rehbere uymamız ve yalnızca içgüdülerimize dayanarak alım satım yapmamamız son derece önemlidir. Bu nedenle, uzmanlar ve ortalama traderlar kripto piyasalarına yatırım yaparken karar süreçleri için Teknik Analize (TA) yönelirler.

Basit bir ifadeyle, Teknik Analiz (TA) gelecekteki varlık fiyat hareketlerini tahmin etmek için geçmiş fiyat ve hacim eğilimlerini değerlendirir. Bu, eğilimleri tespit etmek ve analiz etmek için bir varlığın geçmiş ve mevcut fiyat ve hacim verilerine “teknik göstergeler” adı verilen matematiksel hesaplamalar uygulanarak yapılır.

Kripto Paralar Düşer Mi?

Teknik analistler, kısa vadeli bir ortalama trend çizgisinin uzun vadeli bir ortalama trend çizgisinin altından geçerek fiyat momentumunda bir değişikliğe işaret etmesini tanımlamak için “Death Cross” terimini kullanır. Yine, 50 ve 200 günlük ortalamalar bu teknik oluşumda izlenir. Örneğin, Haziran 2021’in sonlarında Bitcoin’in 50 günlük hareketli ortalamasının 200 günlük hareketli ortalamasının altına düştüğünü gördük. Bitcoin‘i takip eden analistler için bu, önemli ve potansiyel olarak düşüş eğilimli bir grafik formasyonu olarak işaretlendi.

Bitcoin’in haftalık grafiği, Ocak ayında önemli bir yukarı yönlü fiyat hareketi yaşadıktan sonra BTC/USD için bir geri çekilmeye işaret eden 21.800 dolar civarındaki haftalık kapanışla birlikte bir “çöküşü” doğruladı. Ocak ayındaki yükseliş sırasında destek olarak geri alınan uzun vadeli trend çizgileri de dahil olmak üzere, kilit destek seviyeleri artık daha fazla dikkat çekiyor. Hala 20.000 seviyesinde olan 200 günlük hareketli ortalama, boğaların kontrolü elinde tutması için önemli bir seviye. Haftalık 21.839 doların altındaki kapanış muhtemelen kripto para piyasalarındaki büyük bir düşüş trendinin öncü sinyali olacak.

Ancak Bitcoin şimdilik bu ihtimalden uzaklaşmak için 22.300 dolara hızlı bir yükseliş yaşadı ve yazı hazırlandığı sırada 21.839 doların üzerinde bulunuyor. Önümüzdeki günler bu noktada son derece önemlidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar