Bitcoin Neden Düşüyor? Oradan Gelen Rakamlar BTC’yi Vurdu!

Özet

  • Bir süredir psikolojik olarak önemli olan 30 bin doların üzerinde kalma mücadelesi veren en büyük kripto para Bitcoin (BTC) düşüşe geçti. Peki Bitcoin neden düşüyor, gelin daha yakından bakalım.
12:37
19 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir süredir psikolojik açıdan oldukça önemli olduğu belirtilen 30 bin doların üzerinde kalma mücadelesi veren en büyük kripto para Bitcoin (BTC) düşüşe geçti.   Peki Bitcoin neden düşüyor? İşte Bitcoin ve altcoin’lerde düşüşü tetikleyen o gelişme.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin, Avrupa Bölgesi‘nden gelen enflasyon rakamlarının ardından hızla düştü ve psikolojik açıdan önemli olarak gösterilen 30 bin doların seviyesinin altına geriledi. Açıklanan Avrupa Bölgesi yıllık enflasyonu, yüzde 6,9 olan analist beklentilerine paralel şekilde gelerek yüzde 6,9 olarak gerçekleşmesine rağmen Bitcoin fiyatındaki düşüş yatırımcılar için sürpriz oldu. Piyasa uzmanlarına göre açıklanan enflasyon rakamları, Avrupa Bölgesi için enflasyonun yeniden ısınmaya başladığının sinyalleri veriyor ve bu başta Bitcoin ve altcoin’ler olmak üzere riskli varlıkların olumsuz etkilenmesine neden oldu.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından düşüşe geçen Bitcoin, işlem hacmi ile dünyanın kripto para borsası olan Binance’de 28 bin 800 dolara kadar geriledi. Bu yazının hazırlandığı sırada 29 bin 215 dolardan alınıp satılan BTC‘nin gün içinde verdiği kayıp yüzde 2’yi bulmuş durumda.

Analistler, günün geri kalanında ABD’de Fed’in Bej Kitap Raporu’nun takip edileceğini aktararak, teknik açıdan Bitcoin fiyatının günlük grafikte 29 bin 600 ila 29 bin 400 dolar aralığının üzerinde kalması gerektiğinin altını çiziyor.

Bitcoin’deki Düşüş Altcoin’leri de Salladı

Bitcoin fiyatındaki düşüşten altcoin’ler de payına düşeni aldı. En büyük altcoin Ethereum (ETH), yüzde 5,5’in üstünde değer kaybı ile 2 bin doların altına düşerek bin 980 dolara kadar geriledi. Şu an için piyasa değerine göre en büyük 50 altcoin’in kan banyosundan geçtikleri görülüyor.

Kripto veri platformu CoinMarketCap’in günün en çok kaybettiren altcoin’ler listesinin ilk sırasında yüzde 13,27 düşüşle Arbitrum (ARB), ikinci sırasında yüzde 11,60 düşüşle Frax Share (FXS) ve üçüncü sırasında ise yüzde 10,85 düşüşle Conflux (CFX) yer alıyor. Listenin geri kalanında da birçok büyük altcoin’in yer alıyor oluşu göze çarpıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI