X


“Bitcoin Manipülasyondan Kolay Etkilenen Bir Değer Değil”

Gabor Gurbacs Bitcoin'in manipülasyona karşı güçlendiğini ifade etti.
09:00
5 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

47 milyar dolarlık VanECK’in dijital varlık yöneticisi Gabor Gurbacs Bitcoin piyasasının kolayca manipüle edilemeyeceğini öne sürdü ve buna üç sebep gösterdi.

Gurbacs’ın açıklamalarına göre gözetim altında tutulan piyasada müşteri tanı sistemleri (KYC) ve kara para aklama karşıtı (AML) kontrolleri oldukça sıkı yapılıyor. Genel bakılırsa kripto para borsası sayısı giderek artıyor ve bununla birlikte KYC/AML kurallarına uyan borsa sayısı da yükseliyor. Son zamanlarda piyasa manipülasyonu yapıldığına dair ortaya çıkan raporlarda, özellikle bütün zamanların en yüksek fiyatına 2017’de ulaşıldığında düzenleyiciler gerekli adımları atıp AML kurallarını uygulattırdı. Ayrıca kripto para sektöründe en iyi sonuçları verebilecek yöntemler üzerinde çalışılıyor, bunlara kendi kendine düzenleme tasarıları da dahil.

Kripto sektörünün önemli isimleri, lider finansal hizmet sağlayıcıları ve teknoloji firmalarının bir araya gelerek kurduğu Dijital Varlıklar Piyasası Birliği (ADAM) kripto para sektörü için kurallar belirlemek için çalışıyor. ADAM bünyesinde milyarder Mike Novogratz, eski NYSE CEO’su Duncan Niederauer gibi isimler bulunuyor. ADAM’ın amacı piyasa manipülasyonuna karşı kurallar yaratarak şüphelerin önüne geçmek.

Gurbacs’a göre ikinci neden ise tezgah üstü piyasanın (OTC) giderek yaygınlaşması. OTC’nin yaygınlaşması düzenlenmiş veri sağlayıcılarını artıracağı için BTC fiyatının daha önceki gibi manipüle edilmesi zorlaşacak. Son olarak Gurbacs Bitcoin’in en fazla geleneksel piyasalar kadar manipüle edilebileceğini savundu. CFTC alanına giren BTC’nin kurallara uyan bir emtia olduğunu belirtti.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar